Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství – zámek Ohrada

Muzejní noc – Ptáci

Termín konání: 26. 6. 2021, 16:00–23:00

Muzejní noc Ptáci, Ohrada

Letošní muzejní noc je věnována našim opeřeným přátelům – ptákům. Teplé jarní a letní dny jsou časem ptactva, a proto jsme se rozhodli připravit pro návštěvníky muzea program, který velké i malé milovníky přírody seznámí s touto krásnou ozdobou naší přírody.

Program muzejní noci 2021

16:00–16:45 - sokolnické ukázky dravců

16:45–17:15 - ukázka odchytu a kroužkování ptáků

17:15–18:00 - ukázka vábení ptáků, prezentace ptačích vábniček

18:00–18:45 - ukázka odchytu a kroužkování ptáků

19:00–19:30 - prohlídka výstavy "Klenoty ornitologických sbírek muzea Ohrada

20:00–21:00 - večerní prohlídka Zoo Hluboká na téma "ptactvo"

 

16:00–20:00 - hudební doprovod kapely TÁBORŠTÍ POULIČNÍCI

16:00–20:00 - ukázky řezbářské práce

16:00–23:00 - kreativní dílny a soutěže pro děti na téma ptačí svět kolem nás

16:00–23:00 - posezení u ohně s opékáním buřtů (dle aktuálně platného nařízení HZS)

 

Ptáci obývají naši planetu již 150 milionů let a za tu dobu se vyvinuli v nespočet druhů a forem. V České republice hnízdí cca 200 druhů ptáků a každý je jiný. Aby v přírodě přežili, vyvinuli si řadu unikátních a často kuriózních strategií jak si obstarat potravu, přilákat partnera či vychovat mláďata. Někteří z nich jsou pozoruhodně chytří – víte, například, že se obyčejný holub dokáže poznat v zrcadle?

Pokud se o pestrobarevném světě ptáků chcete dozvědět více, pak nezapomeňte navštívit naši muzejní noc. Dozvíte se spoustu zajímavostí z ptačího světa, zjistíte, jaké druhy ptáků vám poletují za okny, a co můžete udělat pro jejich ochranu. Své znalosti si můžete otestovat v zábavných kvízech i hrách. Poznáte, který pták zpívá ve vaší ulici? Pokud ne, napoví vám ukázky ptačích hlasů z pořadu Hlas pro tento den Českého rozhlasu, který se podílel na tvorbě programu. Víte, že pro různé ptačí druhy je třeba vyrobit odlišné ptačí budky? Možná zjistíte, jaká budka se nejlépe hodí pro ptáčky na vaší zahrádce. Součástí muzejní noci je i výstava muzejních exponátů s ptačí tematikou či ukázka uměleckého řezbářství zaměřeného na ptáky.

Součástí programu bude povídání s ornitologem Karlem Peclem s ukázkou odchytu a kroužkování ptáků, při které si budete moci prohlédnout opeřence pěkně zblízka. Během letových ukázek dravců se dozvíte zajímavosti o ptačích predátorech i sokolnickém umění. Ptačí hlasy a ukázku vábení ptáků s pomocí vábniček předvede Petr Joo, který návštěvníky provede celým odpolednem. Završením večera bude komentovaná prohlídka Zoo Hluboká, jak jinak než na téma ptactvo.

Vstup zdarma.

Budeme se na vás těšit.

Muzejní noc Ohrada

Fotoalbum