Příběh zemědělství – Praha

Výstava Czech Nature Photo

Termín konání: 2. 7. 2019 – 31. 12. 2019

Bystrouška, foto Vladimír Čech ml.

Výstava vítězných a nominovaných prací soutěže Czech Nature Photo 2019

Od 5. do 12. 12. 2019 je výstava z technických důvodů uzavřena. Děkujeme za pochopení.

 

Jak těžké je pořídit dobrou fotografii z přírody ví asi každý, kdo si někdy zkusil vyfotit i jiné zvíře, než svého spícího domácího mazlíčka. Přesto je právě v České republice velká skupina profesionálních i pokročilých amatérských fotografů, kteří se focení divoké i mírné přírody věnují na takové úrovni, že od nich objednávají fotografie i prestižní zahraniční vydavatelství a agentury.

Od roku 2017 probíhá v České republice soutěž Czech Nature Photo, která pravidelně oceňuje nejlepší fotografie z přírody zachycené našimi fotografy. Od 2. července až do konce roku 2019 si můžete to nejlepší z aktuálního ročníku 2019 prohlédnout právě u nás v Národním zemědělském muzeu v Praze.

Výstava představuje oceněné i nominované fotografie z kategorií:

  • Savci (volně žijící)
  • Ptáci (volně žijící)
  • Plazi, obojživelníci a podvodní život (volně žijící)
  • Bezobratlí (hmyz, korýši, měkkýši a další – volně žijící)
  • Český les
  • Zvířata v lidské péči
  • Série – speciální kategorie pro série fotografií přírody

K vidění je zde i fotografie Bystrouška, která dostala Zvláštní cenu Národního zemědělského muzea. Její autor, Vladimír Čech mladší, k fotografii říká: „Fotografie s názvem Bystrouška vznikla vlastně tak trochu náhodou při pokusu o zachycení rysa, jehož stopy jsem na "lávce" z padlého stromu našel. Je to fotografované za pomoci podomácku zhotovené fotopasti – tímto projektem už se pár let zabývám, trochu více jsem se do toho pustil tak tři roky zpátky.“

Bez zajímavosti není, že právě za soubor fotografií „Fotopasti“, v němž se podařilo zachytit i i rysa, dostal týž fotograf v loňském ročníku Czech Nature Photo zvláštní cenu. Více o Fotopastičkách zde.

Multižánrové centrum zaměřené na fotografii Czech Photo Centre organizuje více než dvacet let prestižní novinářskou soutěž Czech Press Photo, ve které sdružuje nejlepší české a slovenské fotografy, kteří každoročně přinášejí obrazové svědectví o událostech napříč celým světem. V roce 2017 založilo novou soutěž Czech Nature Photo, prostřednictvím které chce ukázat přírodu celého světa tak, jak ji vidí čeští a slovenští fotografové.

Výstava Czech Nature Photo ve vysílání Studia 6 (4:28).

Bystrouška, fotka Vladimíra Čecha ml., která vyhrála Zvláštní cenu NZM 2019.