Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství – zámek Ohrada

16. srpna vás zveme na slavnostní zasazení dubu na zámku Ohrada

16. srpna vás zveme na slavnostní zasazení dubu na zámku Ohrada

Srdečně vás zveme na slavnostní zasazení dubu 'Fürst Schwarzenberg' k příležitosti 180 letého jubilea Muzea lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada. Název kultivaru je živoucím odkazem na schwarzenberskou tradici lesního a lovčího muzea, které bylo roku 1842 založeno knížetem Janem Adolfem II. ze Schwarzenbergu.

 Vysazení se uskuteční dne 16. 8. 2022 od 17:00 odpoledne v aleji před zámkem Ohrada v Hluboké nad Vltavou. 

Dub letní (křemelák – Quercus robur  var. 'Fürst Schwarzenberg')

Jedná se o slaběji rostoucí kultivar s výškou okolo 15 metrů, který vyniká svým olistěním. První jarní listy jsou zelené, ale červnové listy jsou nápadně žlutobíle skvrnité, posléze až krémově bílé. Tuto zajímavou mutaci pravděpodobně podchytil schwarzenberský zámecký zahradník Rudolf Vácha (1825–1899) v Hluboké nad Vltavou, podle jiné verze však kultivar pochází z Jezeří. Do kultury byl v Česku zaveden roku 1865, pro evropský trh ho začala roku 1884 nabízet firma Späth z Berlína.

Jedná se o poměrně vzácný sběratelský kultivar, vzrostlé exempláře se nacházejí např. v Královské oboře v Praze, v arboretu FLD v Kostelci nad Černými lesy nebo v parku zámku Kozel.

Výše uvedený objevitel kultivaru Rudolf Vácha byl významnou osobností hlubocka. Je autorem soupisu dřevin pěstovaných na Hluboké k roku 1880 (Sammlung der Gehölz und Coniferen im hochfürstlich Schwarzenbergˊschen Garten zu Frauenberg), podle jeho návrhu byl založen městský park Na Sadech v Českých Budějovicích, park zámečku Červený dvůr u Českého Krumlova a park v okolí schwarzenberské hrobky u Třeboně.