Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny – Valtice

Do valtického muzea v noci a zdarma už v pátek 11. června

Do valtického muzea v noci a zdarma už v pátek 11. června

Zažijte valtické Národní zemědělské muzeum v noci a ještě k tomu zadarmo! Už v pátek 11. června od 17 do 22 hodin vás čeká bezplatný vstup do všech prostor muzea vinařství, zahradnictví a krajiny ve Valticích. Akce se uskuteční v rámci XVII. ročníku Festivalu muzejních nocí.

Po loňském nezdaru, kdy byla muzejní noc z důvodu nepříznivé epidemiologické situace zrušena, si letos můžete projít naše stálé expozice i aktuální výstavy v netradičních večerních hodinách.

V moderních interiérech muzea bude možné zhlédnout projekci o historii vinařství a sklepním hospodářství, pomocí čichu rozpoznávat typické vůně vína, obdivovat vzácné vinařské exponáty dokazující um starých mistrů. Milovníci přírody a děti ocení expozici věnovanou krajině Lednicko-valtického areálu, která jim ve velkoobjemových akváriích představí mnohé zástupce zdejších sladkovodních ryb. Světelné fototapety a zvukové efekty přiblíží krajinu s její pestrou faunou i flórou.

Sklepní expozice věnovaná půdě nabízí řadu interaktivních prvků. V rámci aktuální výstavy o řemeslech, která se pojí s vinařstvím, si lze vyzkoušet stavbu klenby z cihel, výrobu kolkované cihličky, roztočit starý hrnčířský kruh či rozeznít vinné sklenky naplněné vodou.

Na dvoře muzea právě probíhá výstava Barevná inspirace věnovaná balkónovým květinám a letničkám. Představí širokou paletu odrůd těchto rostlin, jejich nároky na způsob pěstování i ochranu proti škůdcům. Zasazeny jsou například muškáty, petúnie, surfínie, lobelky, gazánie, begonie, aksamitníky i další druhy. Výstava se koná ve spolupráci se Zahradním centrem Malinkovič v Břeclavi a přináší zajímavou inspiraci, jak zkrášlit vlastní zahradu, terasu či balkon. Na své si přijdou i děti, pro které je připravena naučná hra – hledání hmyzu mezi květinami. O každém hmyzím zástupci si mohou pomocí QR kódu přečíst zajímavé informace. A komu se podaří najít všechny, na toho čeká u pokladny malá odměna.