Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství – zámek Ohrada

Letošní výstavy na Ohradě: Lidé v lese, losi i poklady z půdy

Letošní výstavy na Ohradě: Lidé v lese, losi i poklady z půdy

V sezoně 2020 jsme pro vás v muzeu lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada připravili hned několik nových výstav. Lidé v lese je název fotografické výstavy, která ukazuje na historických fotografiích les jako místo k práci i odpočinku. Od 1. července si budete moci prohlédnout výstavu Losi – návrat velikánů. A po celou sezonu najdete ve foyer zámku Poklad z půdy aneb fragmenty ze života muzea. 

Poklady nalezené na půdě

Současné Národní zemědělské muzeum Ohrada je pokračovatelem nejstaršího lesnického muzea, které na loveckém zámku Ohrada založil František Adam Schwarzenberg v roce 1842. Ne že by se snad po dlouhá desetiletí na půdě loveckého zámku vršily sbírkové předměty. Jde o fragmenty sbírek, které byly předány jako celky do různých muzeí dle jejich zaměření. Ohradské muzeum si drží výsadu odbornosti oborů lesnictví, myslivosti a rybářství, proto například již v roce 1954 byly archeologické a mineralogické sbírky předány do správy Jihočeského muzea v Českých Budějovicích. To, co bylo při důkladném čištění půdy za trámy a v násypech nalezeno, jsou fragmenty těchto sbírek. Jsou mezi nimi ale i velmi cenné předměty, například malý obsidiánový nůž z pravěku, torzo korespondence archeologa Jana Nepomuka Woldřicha s vášnivým amatérským hledačem a tehdejším majitelem panství Janem Adolfem Schwarzenbergem o nálezech středověkých kachlů v Sedlci.

Instalaci doplní i lektorský program

I tyto kachle jsou nyní k vidění na výstavě Poklad z půdy aneb fragmenty ze života muzea, která návštěvníky přivítá hned ve foyer zámku a bude k vidění po celou dobu letošní návštěvnické sezony. K této neobvyklé výstavě bude vytvořen také malý lektorský program pro školy, zaměřený na jednotlivé epochy od pravěku po novodobou historii jihočeského regionu.

Výstava Lidé v lese

Do 30. července můžete také zhlédnout výstavu nazvanou Lidé v lese, představující na dobových fotografiích jak samotnou práci v lese, která je velmi rozmanitá, ale zároveň náročná, tak i pobyt v něm při volnočasových aktivitách. Les nabízí mnoho možností, funkcí, které lidé neustále využívají, i když postupem času různými či jinými prostředky. Díky fotografiím si tak můžeme uvědomit kontinuitu a vliv lesa i na současný život. Kromě fotografií je zde vystaven také unikátní sbírkový předmět – motorový odvětvovač RINCO.

Návrat velikánů: losi na Ohradě

Od 1. července pak Národní zemědělské muzeum Ohrada chystá novou výstavu Losi —návrat velikánů. Majestátní los je největším zástupcem jelenovitých, přesto však zůstává jedním z nejtajemnějších zástupců naší fauny. Prostřednictvím chystané výstavy lze alespoň letmo nahlédnout do života těchto plachých obrů. Podivuhodný kopytník s lopatovitým parožím, velkým pyskem a chůdovitými končetinami obýval naši krajinu až do 16. století a opět se u nás začal usazovat až v 2. polovině 20. století. Jeho návrat je jedním z aktuálních témat české ochrany přírody i myslivosti. Přesto ho zatím jen málo lidí mělo možnost spatřit v jeho přirozeném prostředí.

Záštitu nad výstavou převzal ministr zemědělství Miroslav Toman.

 

> tisková zpráva