Muzeum českého venkova – zámek Kačina

Máme otevřeno, seznamte se s novinkami letošní sezóny

Máme otevřeno, seznamte se s novinkami letošní sezóny

V pondělí 3. května 2021 otevíráme muzejní expozice. Kromě nových expozic Příběh dřeva a Kačina na dotek uvidíte expozice Království včel, Modely lidových staveb. Navštívit můžete také hospodářské zázemí zámku, ve kterém objevíte život pod schody. Kromě zámecké kuchyně, spižírny, žehlírny či prádelny uvidíte např. pokoj pro služebnictvo, dřevník a truhlárnu. Otevřeno je každý den od 9 do 17 hodin. Jako poděkování mají zdravotníci a záchranáři, kteří se podílejí na zvládání koronavirové krize, vstup do výstav a expozic zdarma.

 

Nejbližší akce

První letošní akce Kačinské hry se vzhledem k epidemiologickým omezením odehraje především v zámeckém parku. 29. května ožije kačinský park historickými hrami jako jsou kroket, pétanque, discgolf, jízda na koních, historický tenis, střelnice, kuželky, pohánění obruče, hod sirkou, točení káči, tlučení špačků, chytání rybek, cvrnkání kuliček.

O víkendu 12. – 13. června se koná Víkend otevřených zahrad, letos spojený s oblíbeným divadelním festivalem Makačíno. Během víkendu budou probíhat komentované procházky zámeckým parkem, které poodhalí jeho historii a krásu. Zámecký park na Kačině je starší než samotný zámek a je přírodní památkou zařazenou v soustavě NATURA 2000. Oblíbený divadelní maraton různých dramatických a hudebních žánrů MAKAČÍNO pak navazuje na tradici klasicistního divadla, které na zámku vybudovala rodina Chotků.

Aktivity v zámeckém parku

Mimo výstavy a expozice jsme se na Kačině zaměřili na návštěvníky parku. Od června budou mít možnost zapůjčení sportovního vybavení. Pro příznivce sportu jsou k dispozici pétanque, kroket, disk-golf a ruské kuželky. A nově také bude fungovat půjčovna dřevěných vozíků – pro rodiče a jejich unavené děti jsou připravena zámecká vozidla Hraběcí sršeň, Kačinské žihadlo, Hvězda rondelu či Empírový blesk.

Hravé aktivity podpoří parková hra pro děti i dospělé Za tajemstvím zámeckého parku či novodobá QR stopovačka za Kačinskými válečnými příběhy. Pro příznivce geocachingu se v parku ukrývá keška spojená s temnou historií z dob obsazení zámku nacistickou organizací mládeže Hitlerjugend.

Nejen pro malé princezny, ale i pro celé rodiny a skupiny zájemců, kteří se alespoň na chvíli chtějí cítit jako šlechta, tu od letošního roku budeme půjčovat dobové klasicistní kostýmy, ve kterých se můžete procházet po nádvoří a zámeckém parku. 

Dále připravujeme

K novým expozicím Příběh dřeva a Kačina na dotek, které byly představeny návštěvníkům v závěru loňského roku, bude v létě otevřena expozice O lnu, vlně a konopí v suterénu zámku. Zpřístupněna bude také zámecká kaple, ve které bude umístěna výstava kutnohorského rodáka Petra Civiše nebo mýty opředená výstava Alchymie rostlin, která možná odpoví na otázku, zda se na Kačině ukrývá Golem. Po celé léto Vás čeká bohatý program.

Zámecká kavárna v současnosti funguje formou výdejního okénka. Nabízí kromě teplých nápojů i deserty a další občerstvení.

Kačina - jaro