Národní zemědělské muzeum

Máte doma předměty spojené s kolektivizací?

Máte doma předměty spojené s kolektivizací?

Vyhlašujeme veřejnou sbírku předmětů ke kolektivizaci zemědělství.

Pro zařazení do sbírek muzea hledáme předměty, které dokumentují komunistickou perzekuci selského stavu v 50. letech 20. století i v následujících desetiletích.

Co hledáme

  • předměty i listinné dokumenty, které jsou spojené s nucenými dodávkami, nuceným vystěhováním ze statků, vstupem do JZD i jeho odmítáním, vyšetřováním a vězněním zemědělců a jejich rodinných příslušníků, ale také s každodenním životem v době nastupujícího i pokročilého socialismu;
  • předměty, které dokumentují kolektivizaci z „druhé strany“ – tedy předměty a dokumenty členů KSČ, agitátorů pro vstup do JZD a dalších představitelů státní moci.

Pomozte nám zachovat paměť na jeden z nejhorších zásahů do podoby venkova, krajiny i společnosti v našich dějinách. Pomozte vytvořit sbírku Kolektivizace v Národním zemědělském muzeu.

Máte doma něco z požadovaných materiálů a chcete je darovat do sbírky muzea? Pak nám prosím pošlete e-mail se stručným popisem předmětu (rozměry, materiál, datace, příběh předmětu), pokud možno i s fotografií; případně zavolejte.

Kontakt:

 

Předem moc děkujeme, že nám pomáháte dokumentovat historii našeho zemědělství.