Národní zemědělské muzeum

Online výstava Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Online výstava  Národní hřebčín Kladruby nad Labem

Starokladrubský kůň je jediné původní české plemeno vyšlechtěné pro ceremoniální účely. Mohutný kůň s charakteristickým klabonosem byl zapřahán do kočárů králů, císařů a nejvyšších církevních hodnostářů. Majestátní bělouši a vraníci, kterých je dnes na světě pouhých 1800, jsou chováni především v Národním hřebčíně Kladruby nad Labem, kterému už v roce 1579 udělil císař Rudolf II., velký znalec a milovník koní, statut císařského dvorního hřebčína. Společně s chovem koní se tak začala psát i historie jedinečné krajiny v jeho okolí.

Krajinná kompozice plná pastvin, symetrických cest a slepých ramen Labe doplněná střídmou klasicistní architekturou hospodářských budov hřebčína byla v roce 2019 pod názvem Krajina pro chov a výcvik ceremoniálních kočárových koní v Kladrubech nad Labem zapsána na Seznam světového dědictví UNESCO.

 

 

Celou výstavu si můžete prohlédnout ve fotogalerii níže nebo si stáhnout pdf Výstava Starokladrubský kůň – 440 let historie dvorního hřebčína Kladruby nad Labem (18,6 MB).

Výstava Starokladrubský kůň – 440 let historie dvorního hřebčína Kladruby nad Labem