Národní zemědělské muzeum

Oslavte s námi 100 let Národního zemědělského muzea

Oslavte s námi 100 let Národního zemědělského muzea

V roce 2018 slaví Národní zemědělské muzeum 100 let od svého založení. Jubilejní rok jsme otevřeli výstavou unikátní Šrobárovy sbírky uměleckých děl malířů 16.–19. století, následovala nová expozice Zemědělství, připravujeme výstavu Fenomén zemědělství. Oslavy potrvají až do konce roku 2018, všechny aktivity probíhají současně v rámci oslav výročí republiky.

Odhalení

Výstava s příznačným podtitulem Odhalení veřejnosti poprvé v historii představí soubor obrazů mimořádné a současně téměř neznámé Šrobárovy sbírky, vzniklé v období první republiky za ne zcela jasných okolností. V nově otevřeném výstavním sále pražské budovy na Letné jsou obrazy k vidění do 30. června 2018.

Oslavujeme i v Čáslavi, na Kačině a na Ohradě

Oslavy jubilea se ale netýkají jen pražské hlavní výstavní budovy muzea, ale i mimopražských poboček. Díky podpoře zřizovatele muzea, kterým je Ministerstvo zemědělství, budou v rámci jubilejních oslav také restaurovány některé významné exponáty vystavované v muzeu zemědělské techniky Čáslav či tzv. Komenského včelí úl, který si návštěvníci mohou prohlédnout na zámku Kačina. Do velkého sálu zámku Ohrada by se zase měly vrátit kopie původních velkoformátových pláten Johanna Georga Hamiltona. V Čáslavi bude příští rok také probíhat výstava 100 let techniky ve sbírkách NZM – vývoj sbírky zemědělské techniky.

Zemědělství jako podstata našeho přežití

Představujeme zemědělství jako jedinečný fenomén, podstatu našeho přežití. Pro veřejnost je přirozeně nejatraktivnější výsledek snažení zemědělců, rybářů, myslivců, tedy zemědělské produkty, potraviny, jídlo. My však poukazujeme také na nezbytnost péče o půdu, vodu i lesy. Naše expozice oslovují odbornou i laickou veřejnost, za velmi důležitý však považuji fakt, že se zaměřujeme na děti od nejmenšího věku, protože mnohé z nich mají například o původu potravin velmi zkreslené představy,“ říká generální ředitel Národního zemědělského muzea Milan Jan Půček. Náměstek pro muzeologii Antonín Šimčík jeho slova doplňuje: „Dlouholeté intermezzo, kdy bylo zemědělské muzeum doslova vyhnáno z Prahy, přineslo narušení kontinuity a ztrátu povědomí veřejnosti o této významné národní instituci. V dnešní době usilujeme nejen o navázání na prvorepublikovou tradici, ale také o aplikaci nejmodernějších muzeologických trendů a důstojný návrat mezi významná muzea naší země. Věřím, že nové pražské expozice i velké výstavy jubilejního roku budou mít u návštěvníků úspěch.“

Jubilejní víkend, známka s Přemyslem

Kromě nových expozic a tematických výstav chystá Národní zemědělské muzeum pro příští rok také Jubilejní víkend a další akce pro veřejnost. Významné jubileum připomene i poštovní známka, kterou Česká pošta zařadila do emisního plánu roku 2018. 

 

Podívejte se, jaké další aktivity pro vás v rámci jubilejního roku chystáme.