Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství – zámek Ohrada

Ptačí soutěž krásy na Ohradě

Ptačí soutěž krásy na Ohradě

V srpnu se na zámku Ohrada konal oblíbený Dětský myslivecký den. Kromě mysliveckých aktivit na nádvoří i před zámkem jsme pro malé návštěvníky Národního zemědělského muzea na Ohradě připravili i několik soutěžních úkolů, které měly za cíl seznámit děti s muzejními expozicemi. Součástí programu byla i anketa o nejkrásnějšího ptáka výstavy „Klenoty ornitologických sbírek“. Tato výstava věnovaná historii a bohatství ptačích sbírek muzea Ohrada představuje návštěvníkům preparáty 106 druhů ptáků, které reprezentují českou i světovou ptačí faunu. A jak soutěž dopadla?

Hlasování se zúčastnilo celkem 267 dětí, které si zvolily jednoznačného vítěze – s počtem 47 hlasů vyhrál plameňák růžový, stříbrnou medaili získal ledňáček říční se 30 hlasy a bronzovou pozici obsadila žluva hajní, kterou si oblíbilo celkem 24 dětských návštěvníků výstavy. Alespoň jeden hlas přitom získalo 44 druhů. Překvapivě dobře si vedl například sup bělohlavý – obvykle nepříliš populární ptačí mrchožrout si připsal rovných 18 hlasů.

Pokud chcete spatřit vítěze na vlastní oči, nebo byste si rádi vybrali vlastního favorita, pak vás srdečně zveme na malý výlet do světa ptáků prostřednictvím výstavy, která potrvá až do 31. října letošního roku.

Něco málo o vítězi – Plameňák růžový

Plameňák růžový obývá rozsáhlé území od jižní a jihozápadní Asie přes jižní Evropu až po Afriku a ostrov Madagaskar. Velice vzácně se zatoulá i do Česka, vždy se ale jedná o zbloudilá hejna či jedince.

Jak již jeho jméno napovídá, na první pohled zaujme krásnou růžovou barvou peří, končetin a zobáku. Nápadným zbarvením se ale chlubí pouze dospělci – mláďata jsou šedá a plně se vybarví ve věku tří až čtyř let. Přestože se jedná o poměrně velkého ptáka, živí se drobnými organismy – tzv. planktonem – které filtruje z vody svým zvláštně tvarovaným zobákem. Tato potrava obsahuje červené barvivo karoten (je například i v mrkvi), které plameňákům dodává jejich barvu. V zajetí jim karoten musí být podáván ve speciálních granulích, jinak by ptáci vybledli. Pro svůj elegantní a nápadný zjev je častým chovancem zoologických zahrad. Exemplář na výstavě pochází ze Zoo Hluboká. Plameňáci jsou dlouhověcí – v přírodě se dožívají okolo padesáti let, v lidské péči i mnohem více. V roce 2014 uhynul nejstarší známý plameňák růžový jménem „Greater“  v australské Adelaide Zoo. Bylo mu nejméně 83 let (do zoo přišel mezi lety 1919-1930 už jako dospělý). Zajímavostí je, že nikdo neví, zda se jednalo o samce či samici.

Fotoalbum