Muzeum zemědělské techniky – Čáslav

Svoboda DK 12 oslavil 80

Svoboda DK 12 oslavil 80

Je to již 80 let, kdy na pole vyjel jeden z nejrozšířenějších a nejoblíbenějších pomocníků malých a středních rolníků první poloviny dvacátého století, traktor Svoboda DIESEL-KAR 12. Na tento typ pak navázalo několik úspěšných řad zemědělských strojů Svoboda, než byla v roce 1948 firma znárodněna. Ikonický traktor zdobí vchod do hlavní výstavní budovy muzea v Praze na Letné, najdete jej i v čáslavském muzeu zemědělské techniky.

Nenáročný a spolehlivý stroj

Typ DK 12 byl vyvinut z první řady traktorů Svoboda DK, která obsahovala čtyři výkonové varianty. Šlo o jednoduchý, ale velmi spolehlivý stroj s nenáročnou údržbou a nízkými provozními náklady. Jednalo se o tříkolové modely s výkony 5 a 7 koní a výkonnější čtyřkolovou verzi s motory 10 a 17 koní. Poprvé se traktor Svoboda objevil na Hospodářské výstavě v Praze roku 1934 s typem DK 5. Jeho pohon obstarával upravený motor Klöckner-Humboldt-Deutz 5HP s novým vstřikovacím zařízením. Všechny předválečné typy vycházely ze stejného základu, který tvořil jednoválcový dieselový motor s odpařovacím chlazením, ocelový rám a převodová skříň vcelku se zadní nápravou. 

Válečný Svoboda 25G, unikát ve sbírce muzea

Národní zemědělské muzeum má ve svých sbírkách ucelenou řadu traktorů Svoboda. Za nejcennější však Vladimír Michálek, ředitel čáslavské pobočky Národního zemědělského muzea, považuje traktor válečné výroby, typ Svoboda 25G, který je vystaven v Čáslavi a je pravděpodobně jediným dochovaným exemplářem této série. Typ Svoboda 25G se vyráběl pouhé dva roky a jako palivo využíval dřevoplyn, vyrábějící se v namontovaném generátoru. Je jedním ze dvou typů, které vznikly během válečných let, kdy musela být dle nařízení říšského protektora zahájena v celé říši výroba sjednocených typů traktorů s motory Deutz. 

Traktory Svoboda po válce

V poválečných letech ještě firma Svoboda vyvinula bezrámový traktor s jednoválcovým motorem o výkonu 15 koní, vycházející z osvědčené předválečné konstrukce, ale v roce 1948 byl podnik znárodněn, objekty převzala nedaleká mladoboleslavská Škodovka a výroba traktorů byla následně ukončena.

Poznáte traktor podle zvuku?

Traktor Svoboda DK 12 dobře znají i návštěvníci pražské budovy Národního zemědělského muzea – jeden exemplář je k vidění hned u hlavního vchodu do budovy, druhý v expozici Jede traktor. Zvuk motoru tohoto traktoru si lze i poslechnout ve videu na YouTube kanálu Národního zemědělského muzea v cyklu Koně pod kapotou. Cyklus má 21 dílů a zachycuje zvuk vybraných strojů z muzea zemědělské techniky v Čáslavi, českých i zahraničních.

V Čáslavi si můžete prohlédnout celou řadu traktorů Svoboda zase od jara, pražskou expozici můžete navštívit celoročně.  > otevírací doba

 

> tisková zpráva

Fotoalbum