Příběh zemědělství – Praha

Vyrobte si vlastní masopustní masku na výtvarné dílně v muzeu

Vyrobte si vlastní masopustní masku na výtvarné dílně v muzeu

Chystáte se do masopustního průvodu? A chcete být originální? Vyrobte si vlastní masku! S její výrobou vám rádi pomůžeme na výtvarné dílně u nás v muzeu v sobotu 11. února 2023 od 10 do 16 hodin.

Dílna je určena všem dětem v doprovodu jejich rodičů či prarodičů a vstupné na dílnu je 60 Kč na osobu.

A pak už je jen na vás, do kterého průvodu se zapojíte. Maškary Letenského masopustu projdou naším muzeem následující sobotu 18. února.

Masky na masopust mají hlubokou tradici

Masky na masopust jsou součástí jedné prastaré tradice, kterou známe pod označením Masopust nebo také Fašank. V Evropě je toto období pro změnu spojováno zase s karnevaly. Zajímavé na masopustu je, že i když jde o pohanský kult, najdete ho dokonce i v církevním kalendáři. Stalo se tomu po marné snaze tento zvyk nějakým způsobem potlačit. Církev to nakonec vzdala a raději reji masek vymezila přesně určený čas.

Jak vypadají masopustní masky?

K nejčastějším masopustním maskám dodnes patří medvěd a kůň. Dále pak k typickým masopustním maskám patří také maska hejtmana, caperda (střapatá maska s cepem), žitnej, moučka, hudebníci, řemeslníci, kat, hasiči, kominíci, policajti, dělostřelci, husaři, Turek, ženich, nevěsta, smrt, laufr, kohout, čáp, koza, stará žena, cikánka, svobodná matka, šašek, dědek s bábou a mnoho dalších. Masky se v průběhu let objevovaly a také mizely. Některé se objevují pravidelně a jiné byly v masopustním průvodu použity jen jednou. Některé zdroje udávají, že jich existuje více než stovka. Pravidelně se v průvodech objevuje asi 40 různých masek a maškar.

Výroba masopustních masek