Muzeum potravin a zemědělských strojů – Ostrava

Zemědělství budoucnosti i práci archeologa vám představí Noc vědců v NZM Ostrava

Zemědělství budoucnosti i práci archeologa vám představí Noc vědců v NZM Ostrava

Již potřetí se Národní zemědělské muzeum Ostrava zapojí do akce Noc vědců, která letos nese podtitul Tajemství. Těšte se na workshopy, přednášky i komentované prohlídky. Akce se koná v pátek 6. října od 17 do 22 hodin, vstup je zdarma.

 Kompletní program Noc vědců v NZM Ostrava, pátek 6. 10. 2023

Jak pomoci udržet vodu v krajině, zvýšit retenční schopnosti půdy, a snížit tak negativní dopady sucha na zemědělství? Jak využít odpadní syrovátku z mlékárenského průmyslu? Na tuto problematiku se zaměřili výzkumníci z Centra polymerních systémů Univerzity Tomáše Bati ve Zlíně, kteří představí ekologicky šetrný hydrogel pro zvýšení kvality půdy a růst pěstovaných rostlin.

Pro zájemce je nachystaný i workshop přípravy tradičních lokší včetně ochutnávky. Už naše babičky věděly, že není potřeba mnoho k tomu, aby vzniklo něco jednoduchého a přitom chuťově univerzálního. Lokše se podávají naslano se špekem či zelím, k pečenému masu, ale vynikající jsou i nasladko s tvarohem, marmeládou, mákem nebo povidly.

Na Noci vědců vás seznámíme také s životem včel, jednotlivých rolí včel v úlu i fungování úlu samého. Bude možné vyzkoušet si zemědělskou profesi včelaře. Na dotazy ohledně chovu a předcházení nemocí včel bude odpovídat Tomáš Tureček z Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Ostravské univerzity. Připraven je i workshop na výrobu svíček ze včelího vosku.

Jak si vypěstovat vlastní bylinku od semínka, bylinky sbírat, sušit a skladovat, poradí Anna Víchová z Bylinkové farmy Víchovi.

Co vše se dá najít v hlíně a co vše je pro archeology důležité? Zámci si mohou zahrát na archeology a nalézt všechny artefakty, které lze spojit s lidskou činností. Mohou najít keramický střep, opracovanou kost, opracovaný kámen nebo třeba provrtanou mušličku, která může být důkazem obchodních styků.

Představeny budou i technologie a principy bezpečné produkce microgreens a koncept udržitelné lokální soběstačné produkce microgreens v Moravskoslezském kraji.

Návštěvníci získají tipy pro bezpečnou konzumaci, seznámí se s automatizovaným systémem pro jejich pěstování a poznají rostliny v různé fázi růstu. Součástí programu je také ochutnávka i workshop ve spolupráci s firmou MoraviaLab.

Noc vědců v Národním zemědělském muzeu je součástí celorepublikové akce Noc vědců. Dveře vědeckých institucí se veřejnosti na Noc vědců otevírají již od roku 2005 po celé Evropě. Letos mohou lidé v Česku navštívit přes 20 univerzit a přes 40 vědeckých institucí, science center, hvězdáren a dalších na více než 100 místech. O nabídce programů všech institucí zapojených do Noci vědců se dozvíte na www.nocvedcu.cz.​

Noci vědců se zúčastní i Národní zemědělské muzeum Praha.