Muzeum českého venkova – zámek Kačina

Prohlídka zámecké oranžerie - Darwinova kometová orchidej

Termín konání: 12. 11. 2021

Prohlídka zámecké oranžerie - Darwinova kometová orchidej

V zámecké oranžerii nám rozkvetla velmi zajímavá orchidej z Madagaskaru, kterou obdivoval již Charles Darwin. Přijďte se podívat 12. 11. 2021 od 16 hodin a náš zahradník Vám poví její příběh.

Přestože se příroda kolem nás ukládá ke spánku v našem skleníku se chystá velké botanické představení. Madagaskar je ostrovem neskutečných evolučních adaptací. Rostliny i zvířata jsou výjimečná a často žijí ve zvláštní symbióze. Tento ostrov fascinoval i vědce Charlese Darwina a jeden jeho příběh bychom Vám moc rádi představili.

V našem skleníku se chystá kvést orchidej Angreacum sesquipedale, které se říká Darwinova kometová orchidej. Když Darwin viděl poprvé její květ byl fascinován a vyřknul myšlenku, že existuje noční motýl, který tento zvláštní květ opyluje. To bylo díky jeho tvaru pro ostatní vědce velmi rozporuplné, protože květ má velmi dlouhou struhu a znamenalo by to, že motýl má sosák dlouhý takřka 40 centimetrů. Když byl tento motýl několik desetiletí po Darwinově smrti objeven, byl pojmenován Xanthopan morgani praedicta, přičemž praedicta znamená předpovězený. Oba druhy žijí jen na Madagaskaru a jsou na sebe velmi úzce vázáni. Motýla sice neuvidíte, ale orchidej, která svou vůní láká k opylení v noci vidět můžete.

Přijďte na večerní prohlídku zámeckého skleníku, kde tuto botanickou raritu budete moci na vlastní oči vidět.

Vstupenky lze zakoupit zde on-line nebo na místě.

 


On-line rezervace