Muzeum českého venkova – zámek Kačina

Víkend otevřených zahrad

Termín konání: 7. 6. 2020, 13:00–17:00

Víkend otevřených zahrad

Návštěva zámeckého parku s poutavým výkladem vám poodhalí jeho krásu. Od 13 do 17 hodin vás čekají přednášky o nejstarších stromech v parku a oboře a komentovaná procházka k zřícenině Libuši. Dozvíte se také více o přírodních hodnotách kačinského parku.

Přednášky a komentovaná procházka parkem:

Vstup na přednášky a procházky je zdarma, nicméně doporučujeme rezervaci. Vstupenky není nutné vyzvedávat v pokladně, stačí dostavit se včas k zámeckému skleníku, kde přednášky i procházka začínají.

13:00 a 14:30 přednáška Nejstarší stromy v kačinském parku a oboře, PhDr. Pavel Novák, CSc. 

> rezervovat od 13:00

> rezervovat od 14:30

15:00 přednáška Přírodní hodnoty zámeckého parku – Co žije a roste v kačinském parku? Ing. Šárka Kopecká  

> rezervovat

16:00 komentovaná procházka k zřícenině Libuši, nejstarší stavba šlechtického rodu Chotků na Novodvorsku, Ing. Eva Špírová

> rezervovat

(délka přednášek a procházky: 60 minut)

Hra pro děti

Po celé odpoledne si mohou rodiny s dětmi zahrát zábavnou hru Za tajemstvím zámeckého parku – po vyřešení tajenky čeká na děti malý poklad.

Další program:

  • 14:00 autorská prohlídka výstavy Epifyty – rostliny vzdušných zahrad (30 minut)
  • 12–14 hodin, 15–17 hodin komentovaná prohlídka zámecké oranžerie se zahradníkem
  • 17:00 Jóga na Kačině (60 minut cvičení jógy u Chotkovské knihovny)

 

Zřícenina Libuše

okolní lesy a zámecký park nabízí různá krásná zákoutí a pozůstatky historických staveb. Jednou takovou stavbou je zřícenina Libuše, naleznete ji v lese cca 600 m od zámku.

Libuše byla postavena v roce 1785, tj. dva roky před smrtí Jana Karla Chotka jako jediná stavba v novogotickém stylu. Měla podobu umělé zříceniny s jednou obytnou místností, kam docházelo panstvo z Nových Dvorů a později z Kačiny na "výlety". Před výletem tam vyrazili s předstihem sloužící, zatopili případně zajistili jídlo a pití a Chotkové se tam zdrželi několik hodin a pak se vraceli pěšky nebo na koni či kočárem zpět na zámek.

 

Kačina – stromy a zřícenina Libuše v parku