Muzeum českého venkova – zámek Kačina

Výstava – Řemesla našich předků

Termín konání: 29. 7. 2023 – 29. 9. 2023

Výstava – Řemesla našich předků

Putovní výstava Řemesla našich předků / Sikhľarďi buťi – somnakuňi buťi nese název podle starého romského přísloví, které říká – naučená práce je zlatá práce.

Prezentována jsou tradiční romská řemesla a zaměstnání včetně jejich současných modifikací. Kvalitní zpracování fotografií řemeslných postupů či momentky z pracovního života nositelů těchto řemesel vytváří konkrétní představu o jejich práci.

Výstava představuje vybrané druhy řemesel, která si Romové do Evropy přinesli ze své indické pravlasti a jimiž se do nedávné doby živili, nebo se jimi živí i dnes. Reflektuje změny těchto řemesel či profesí a proces jejich vývoje od historie po současnost. Většina z nich se transformovala a přizpůsobila novým podmínkám po zákazu kočovného způsobu života Romů – jedná se především o tzv. kovozpracující řemesla jako je kovářství, kotlářství, zvonkařství nebo tradiční zpracovávání přírodních materiálů, především vrbového a březového proutí, dřeva či hlíny. Najdeme však mezi nimi i nevšední činnosti jako je třeba věštectví a provozování magie.

Výstava zapůjčena od Muzea romské kultury, s. p. o.