Muzeum potravin a zemědělských strojů – Ostrava

Výstava 50 let pivovaru Radegast v Nošovicích

Termín konání: 18. 9. 2020 – 28. 2. 2022

Výstava 50 let pivovaru Radegast v Nošovicích, Národní zemědělské muzeum Ostrava

Dne 3. prosince 2020 uplynulo 50 let od zahájení provozu pivovaru Nošovice (Radegast). Pojďte si s námi připomenout historii pivovaru, který je spolu s mosteckým pivovarem (jenž byl uzavřen r. 1998) jediným podnikem svého druhu zbudovaným na území České republiky v období socialismu.

Na počátku historie pivovaru v Nošovicích najdeme mimo jiné v r. 1953 poddolovaný a následně zrušený pivovar v Karviné. Po uzavření tohoto pivovaru totiž vyvstala otázka, jak budou těžce pracující zaměstnanci v průmyslu zásobováni pivem. Po dlouhém procesu padlo nakonec rozhodnutí vybudovat nový pivovar v Nošovicích a není bez zajímavosti, že výstavba objektů pivovaru i sladovny byla realizována společností Vítkovické stavby, n. p.

V nošovickém pivovaru byla uplatněna řada tehdy moderních a unikátních technologií: šestnáctikohoutová scezovací korýtka vyrobená z nerezu, instalace sladinového filtru MEURA, absence chmelnic, semikontinuální kvašení, přechod z hlinkových sudů na sudy KEG (jako jeden z prvních v ČR).

Na výstavě 50 let pivovaru Radegast v Nošovicích si můžete prohlédnout nejrůznější předměty pivovarských technologií a další vybavení nejen z nošovického, ale i z dalších pivovarů. Časovou osu doplňuje tematická audiovizuální složka. Část výstavy je věnována restauracím a pivnicím, další pak problematice pivního skla, pivet a dalších propriet. Pomocí velkoplošných projekcí můžete nahlédnout do vybraných výrobních provozů od r. 1980 a seznámit se s osobnostmi tohoto pivovaru. Připomeneme i staré reklamy a další (nejen marketingové) aktivity pivovaru.

 

Zažijte výstavu nejen osobně, ale i virtuálně v pohodlí vašeho domova. 

A jak to na výstavě vypadá, když je zrovna otevřeno? Podívejte se.

Zajímá vás, jak to v pivovaru Radegast Nošovice vypadalo před 50 lety? Co myslíte, jak moc se od té doby některé procesy v pivovaru změnily?

 

Záštitu nad výstavou převzali ministr zemědělství Miroslav Toman, ministr kultury Lubomír Zaorálek, primátor statutárního města Ostravy Tomáš Macura a hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

Hlavním partnerem výstavy je Plzeňský Prazdroj.

 

 

Výstava 50 let pivovaru Radegast v Nošovicích