Muzeum zemědělské techniky – Čáslav

Výstava Klukovský sen – Osadníci a krajina v hračkách

Termín konání: 26. 5. 2020 – 31. 10. 2020

Výstava Klukovský sen – Modely zemědělských strojů, Národní zemědělské muzeum Čáslav

I v sezoně 2020 jsme pro vás v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi připravili výstavu Klukovský sen, letos s podtitulem Osadníci a krajina v hračkách. Výstavu najdete po celou sezonu ve dvou místnostech přilehlých k expozici Dřinu strojům.

Spoluautorem výstavy a zároveň majitelem větší části vystavených modelů je jeden z nejrenomovanějších sběratelů tohoto zaměření, pan Václav Blažek z Rokytna. Na výstavě letos představí další část své sbírky, která začala vznikat před 40 lety a patří k největším na světě.

Výstava Klukovský sen tentokrát nabídne modely a hračky tematicky zaměřené na oblast historických zemědělských staveb. Představí české hračky produkované firmou Schowanek, jejíž výrobky putovaly k zákazníkům již roku 1895. Po druhé světové válce na tradici této společnosti navázal známý výrobce hraček, firma Tofa.

Dále představíme stavebnice srubů firmy Volák a dřevěné statky vyrobené pouze pro mateřské školy v tehdejším Výrobním družstvu Králíky. Nejstarší vystavenou hračkou expozice je dřevěný statek vyrobený na území Rakouska-Uherska. Návštěvníci mohou obdivovat také zahraniční modely a hračky pocházející z Itálie, Velké Británie, Francie, NDR, NSR a Hongkongu.

Zapůjčené exponáty doplňují modely ze sbírky Národního zemědělského muzea (z podsbírek Rostlinná výroba II, Doprava a mechanizace a Modely staveb).

Výstava Klukovský sen – Osadníci a krajina v hračkách (2020)