Příběh zemědělství – Praha

Přednášky Bylinkový den

Termín konání: 21. 4. 2018

Přednášky Bylinkový den

Bylinky ze všech stran: přijďte si na přednášku poslechnout, proč některé bylinky léčí a jiné mohou i zabíjet nebo kam se poděl koukol. Nechte si od erudovaných odborníků poradit, jak nejlépe pěstovat rostliny v nádobách a jak je chránit. Cyklus přednášek v Objevovně v druhém patře Národního zemědělského muzea je doprovodným programem Bylinkového dne

11.00 hod  Léčivé, aromatické a kořeninové rostliny aneb Kdo je kdo v bylinkách?

Ing. Kateřina Smékalová, Ph.D., VURV, v.v.i., Olomouc

O tom, co všechno jsou bylinky. Proč některé léčí a některé mohou i zabíjet. O bylinkových vůních a o tom, čím se liší od koření. Víte, co je to genová banka a co v ní můžete najít?

Ing. Kateřina Smékalová, Ph.D., je kurátorkou české kolekce genetických zdrojů léčivých, aromatických a kořeninových rostlin, věnuje se jejich pěstování, hodnocení morfologických znaků a obsahu účinných látek.

 

12.30 hod  Pěstujte v nádobách

Ing. Anita Blahušová

Chtěli byste si ozelenit balkon nebo okenní parapety a nevíte, jak začít? Jak nejlépe využít plochu,  jaké zvolit rostliny a jak je kombinovat. Druhy substrátů, použití nádob, výživa a zavlažování a spousta dalších zajímavostí a návodů, jak si v bytě založit zeleninovou a bylinkovou zahradu.

Ing. Anita Blahušová vystudovala mezinárodní politiku na VŠE a zahradnictví na ČZU. Na téma zahradničení pravidelně publikuje v médiích, je autorkou publikací: "Zahrádka v květináči – pro váš balkon i okenní parapet“ (2014) a „Zahrada žije – Zahradničíme s dětmi“ (2018). Spolupracuje se spolkem KOKOZA, který se zabývá propagací kompostování a pěstování ve městě.

 

14.00 hod  O plevelech a jiné havěti

doc. Ing. Jan Mikulka, CSc., VÚRV, v.v.i., Praha–Ruzyně

O plevelech z polí našich pradědečků i exotických invazních kráskách v naší krajině. Kam se poděl koukol a jiné plevele a proč je dobré mít svůj kus plevele. Jak podle plevele poznat kvalitu půdy.

Doc. Ing. Jan Mikulka, CSc. se zabývá problematikou plevelů, jejich biologií, ekologií a způsoby regulace. Je autor řady odborných publikací a metodik.

 

15.30 hod  Od dalmáckého prachu z chryzantém po moderní ochranu rostlin

Ing. Roman Pavela, Ph.D., VÚRV, v.v.i., Praha–Ruzyně

O insekticidech vyráběných už ve starověké Persii.  O tom, jak se rostliny umí samy aktivně proti chorobám a škůdcům bránit. Co jsou to botanické pesticidy. Jak si doma vyrobit přípravky proti mšicím, blechám, vším, komárům a jiným parazitům.

Ing. Pavela Roman, Ph.D.,  se specializuje na výzkum biologicky aktivních látek získaných z rostlin. Vyvinul několik úspěšných přípravků na ochranu rostlin na přírodní bázi. V roce 2013 obdržel za svůj objev přírodního pesticidu cenu Česká hlava.

 

Přednáškový doprovodný program vznikl ve spolupráci s Výzkumným ústavem rostlinné výroby, v.v.i.
Vstup na přednášky je zdarma. Chcete-li si zajistit místo na přednášce, vyplňte a odešlete prosím registrační formulář níže.

Registrace na přednášky byla ukončena. Aktuální informace o počtu volných míst na jednotlivých přednáškách získáte před začátkem přednášky přímo u vstupu do Objevovny. 

Fotogalerie Bylinkový den 2018, přednášky (21. 4. 2018)