Národní zemědělské muzeum, s. p. o.

Už 100 let pro vás sbíráme!

Kořeny muzejní sbírky nynějšího Národního zemědělského muzea sahají až k Jubilejní výstavě v r. 1891 a Národopisné výstavě v r. 1895. Soubor předmětů, které zde byly vystaveny, pak tvořil zemědělské oddělení, jež bylo součástí Národopisného muzea až do roku 1918. 

Teprve v roce 1918 došlo k zásadním momentům historie muzea:

  • 28. 9. 1918 / založení spolku České zemědělské museum
  • 18. 12. 1918 / spolek přejmenován na Československé zemědělské museum, ústav pro studium a povznesení venkova

> více o historii Národního zemědělského muzea

Historie muzea je plná zvratů a změn, nedobrovolných stěhování a přesunů. Jsme proto velice rádi, že vás po 100 letech existence Národního zemědělského muzea můžeme pozvat do rekonstruované pražské budovy, kde najdete několik nových expozic i vyhlídkovou střechu, opravujeme budovu muzea ve Valticích, v Čáslavi vznikne nový depozitář, v Dolní oblasti Vítkovice v Ostravě připravujeme novou expozici, restaurujeme vybrané sbírkové předměty...

To vše i díky našemu stávajícímu zřizovateli, kterým je Ministerstvo zemědělství.

 

Jsme přesvědčeni, že je co oslavovat – a budeme rádi, když si výročí připomenete s námi. Třeba na jedné z mnoha akcí, které jsme pro vás u příležitosti jubilea připravili.

 

Pojďte s námi slavit:

Šrobárova sbírka – Odhalení

Výstava části unikátní sbírky obrazů realistických malířů 16. až 19. století.

Dočasná umělecká galerie v budově Národního zemědělského muzea v Praze a sbírka, jejíž příběh je podobně barvitý a spletitý jako příběh muzea.

23. 8. 2017 – 8. 7. 2018, Národní zemědělské muzeum Praha

Expozice Zemědělství

Nová expozice v pražské budově Národního zemědělského muzea představuje zemědělství v celé jeho šíři. Najdete tu ruchadlo bratranců Veverkových, plemenného býka Césara a mnoho dalšího.

Národní zemědělské muzeum Praha, více informací o expozici

Obrázkové statistiky Myslivost, Rybářství a Lesnictví

Obrázkové statistiky

Malým i velkým zvídavým čtenářům jsou určeny bohatě ilustrované publikace, kde najdete řadu zajímavostí o rybářství, myslivosti nebo lesnictví.

> Více informací a pdf ke stažení: Rybářství, Myslivost, Lesnictví, Zemědělství

Tzv. Komenského úl na zámku Kačina

Restaurujeme významné předměty

Potřebné péče restaurátorů se dočkají některé významné předměty ze sbírek Národního zemědělského muzea, například tzv. Komenského úl, který je k vidění na zámku Kačina, nebo třeba Hamiltonovy obrazy z muzea lesnictví, myslivosti a rybářství na loveckém zámku Ohrada.

 

Výstava Fenomén zemědělství

Výstava unikátních, převážně trojrozměrných předmětů ze sbírek Národního zemědělského muzea a dalších institucí, jejichž výběr pokrývá celé dějiny zemědělství od nejstarších dob do současnosti (i budoucnosti).

28. 9. 2018  – 30. 6. 2019, Národní zemědělské muzeum Praha, > více informací o výstavě

Michal Kolář, Kování - Malý příběh moderního kováře

Partnerství zemědělské kategorie Czech Nature Photo

Národní zemědělské muzeum je partnerem kategorie České zemědělství a venkov ve fotografické soutěži Czech Nature Photo. Vybrané snímky budou pak vystaveny na pobočkách muzea.

Poštovní známka

Jubilejní poštovní známka s motivy budovy Národního zemědělského muzea v Praze a parní oračky Přemysl od Josefa Dudka je zařazena v emisním plánu České pošty na rok 2018.

Známka vyjde 19. září 2018

Rekonstruujeme prostory

Kromě rekonstrukce pražské budovy (nové výstavní sály, střešní terasa a jiné) a dokončení dalších expozic připravujeme rekonstrukce i na jednotlivých pobočkách. Úpravy jsou financovány z prostředků IROP a zřizovatele, kterým je Ministerstvo zemědělství. 

> zateplení haly K v Národním zemědělském muzeu v Čáslavi

> rekonstrukce zbrojnice v Národním zemědělském muzeu na Ohradě

> nová pobočka Národního zemědělského muzea v Ostravě

Jubilejní víkend

Završení oslav stoletého výročí vzniku Národního zemědělského muzea. Promítání filmů se zemědělskou tematikou, malý zemědělský filmový festival. Ve spolupráci s Post Bellum debaty s pamětníky, promítání filmů Paměti národa. Jubilejní setkání se zemědělskými veterány a zasloužilými osobnostmi a slavnostní předání ocenění jako vrchol oslav.

28. – 30. 9. 2018