Znojmo – Expozice pivovarnictví

Dnes otevřeno: 9:00–17:00

Virtuální prohlídka

Virtuální prohlídka Expozice pivovarnictví Znojmo

 

Vinařství ve Valticích, pivovarnictví ve Znojmě! Expozici pivovarnictví mapující historii vaření piva na Znojemsku a představující proces výroby piva najdete v prostorách bývalého pivovaru.

A co vás tu čeká? Třeba káď, do níž lze vstoupit, s videosekvencí o historii pivovaru, ve kterém expozice sídlí. Komentované prohlídky. A pro děti je připraven dětský koutek, kde si mohou zasoutěžit s pivní kvasinkou. Dospělí návštěvníci ocení bonusy na exkurzi do současného pivovaru a jeho pivo.

Otevírací doba:

po celý rok denně  9.00–17.00 

 

Vstupné

základní (dospělí)

s průvodcem 60 Kč

bez průvodce 35 Kč

snížené (děti 6–15 let, studenti do 26 let, ZTP a ZTP/P, důchodci, držitelé senior pasů)

s průvodcem 40 Kč

bez průvodce 25 Kč

děti do 6 let zdarma
rodinné vstupné (2 dospělí a max. 2 děti 6–15 let)

s průvodcem 150 Kč

bez průvodce 90 Kč

Kde expozici najdete

  • Znojmo, Hradní ulice, GPS 48.8561678N, 16.0452269E  > mapa

Ačkoliv je Znojmo známo spíš vínem než pivem, i zdejší tradice vaření piva je  dlouholetá. Pivo se tu vařilo již od roku 1278, kdy římský král Rudolf I. udělil městu Znojmu právo várečné a mílové, až do roku  2005, kdy byla jeho výroba přerušena. V roce 2015 se sem po desetileté odmlce výroba piva vrátila. Vrátila se do míst původního pivovaru v předhradí znojemského hradu, kde se pivo téměř po 300 let vařilo.

I další část areálu bývalého pivovaru je využívána ve spojení s tímto mokem, a to ve formě  Expozice pivovarnictví jako pobočka Národního zemědělského muzea.

Nachází se v nejzajímavější budově areálu bývalého pivovaru – varně. Její technologické zařízení z roku 1930 vyrobené ve Škodových závodech v Plzni tvoří jádro expozice a bylo v roce 2010 prohlášeno kulturní památkou.

 

Provozovatelem Expozice pivovarnictví je Znojemská beseda.

 

Více informací o expozici najdete na expozicepivovarnictvi.cz.

 

 

Partneři

Ministerstvo zemědělství Český rozhlas Další partneři