Příběh zemědělství – Praha

Výstava Dráteník na vsi

Termín konání: 15. 1. 2019 – 24. 3. 2019

Výstava Dráteník na vsi, Národní zemědělské muzeum Praha

Výstava seznamuje s historií i současností drátenického řemesla.

Historie drátu sahá až do pravěku, kdy se používal k výrobě šperků, spon, záušnic, zdobily se jím zbraně a heftovala rozbitá keramika, ve středověku chránila rytíře drátěná košile...

Přijďte si připomenout dobu, kdy věci měly svou cenu a vyplatilo se je opravit, dozvíte se, proč se drátovalo i nové nádobí. Rozbité nádobí chodili spravovat slovenští dráteníci, jejichž prodejním artiklem byly také pasti na myši a drobné nádobí.

Seznámíte se s tradičními technikami i s oblastmi, odkud staré řemeslo pochází a kam všude se rozšířilo. Dozvíte se, že dráteníci neputovali jen ode vsi ke vsi, ale že od 19. století zakládali dílny ve městech a prodávali své výrobky podle katalogů. 

Seznámíte se také s životem vandrovních dráteníků, kteří putovali od obce k obci, ale zdaleka nešlo o jedinou podobu drátenictví – schopní řemeslníci totiž namísto toulání zakládali profesionální dílny nebo dokonce továrny a dokázali se prosadit třeba i na jiných kontinentech. I když tovární výroba staré řemeslo postupně nahradila, udrželo se ve své umělecké podobě a inspirovalo řadu profesionálů i nadšenců.

Také ve sbírkách Národního zemědělského muzea byste našli předměty se vztahem k drátenictví, ať už jsou to kameninové drátované pekáče, hrnce a hrnky, nebo včelařské pomůcky na drátování.

Výstavu připravilo muzeum ve spolupráci s českým spolkem Dráteník a slovenským sdružením Džarek.