Příběh zemědělství – Praha

Biojarmark – jediný pražský farmářský trh zaměřený výhradně na biopotraviny!

Biojarmark – jediný pražský farmářský trh zaměřený výhradně na biopotraviny!

V sobotu 2. října se do Prahy vypraví ekofarmáři z celé republiky, aby na dvorku Národního zemědělského muzea představili to nejlepší a nejčerstvější ze své produkce. Od 9 do 17 hodin vás čeká prodejní trh bioproduktů a biopotravin, živá hudební produkce, tančírna, ochutnávky i pravé bio občerstvení pro milovníky masa, vegany, celiaky nebo příznivce syrové stravy.

Přijďte si pochutnat, nakoupit, zatančit a poznat nové přátele! To vše v příjemném prostředí v centru Prahy na Letné, a to od 9 do 17 hodin. Vstupné zdarma.

Navíc souběžně s Biojarmarkem bude v prostorách muzea probíhat akce Ministerstva zemědělství „Za tajemstvím potravin aneb Víš, co jíš?“ – zábavná hra pro rodiče s dětmi zaměřená na zdravou výživu a celý den bude také vstup do muzea zdarma.

Letos Biojarmark opět nabídne více než dvacet prodejních stánků s biopotravinami. Budete si moci nakoupit i ochutnat bio produkty od zeleniny, přes maso a výrobky z něj, mléčné produkty, nápoje nealkoholické i alkoholické, mlýnské a pekařské výrobky slané i sladké, kávu, čaj, koření, bylinné sirupy a další. Prodejci zároveň připravili řadu čerstvých ochutnávek.

Biojarmark není jen o jídle. Kdo bude chtít, může načerpat i řadu informací a novinek o ekologickém zemědělství, přírodě nebo možnostech pěstování ve městě. Pořadatelé připravili osvětové a vzdělávací aktivity, které poučí a pobaví děti i dospělé. Ti si mohou například zahrát Hru o klima! od organizace Namysli, kde hráči budují svůj vlastní svět se soběstačnou ekonomikou.

Nebo si můžete vyzkoušet své znalosti ekologického zemědělství v bio kvízu a zasoutěžit si o knižní odměny. Výherci ankety budou vylosováni v den Biojarmarku v odpoledních hodinách.

K poslechu letos zahraje skupina Park Q, která díky rytmu gypsy swingu přenese návštěvníky do atmosféry 30. let minulého století. Swing si na Biojarmarku mohou také zatančit nebo se ho naučit v lekcích od Swing busters.

Spousta zajímavých akcí čeká i uvnitř muzea, kam je vstup v den konání biojarmarku zdarma.

Pro zájemce je připraven workshop Kytky k jídlu s Janou Vlkovou, který se skládá z přednášky a vaření. Přednáška představí, jak bylinky a jedlé květy sbírat, uchovávat a zpracovávat, nabyté znalosti lze následně využít v praktickém kurzu vaření. Rezervujte si své místo na workshopu, cena je 400 Kč/osobu a počet účastníků omezen. V případě volných míst si můžete workshop zakoupit i v den akce na pokladně muzea.

Na střeše muzea je možné zhlédnout výstavu o ekologickém zemědělství. Na 21 panelech je zde představena historie, základní principy ekologického zemědělství, jeho benefity pro životní prostředí i aktuální výzkumné a vzdělávací projekty v Česku. Realizátorem výstavy je Ministerstvo zemědělství ve spolupráci s Českou technologickou platformou pro ekologické zemědělství. Výstava potrvá až do 2. ledna 2022.

Organizátoři Biojarmarku jsou PRO-BIO Liga ve spolupráci s Magistrátem hl. m. Prahy, Ministerstvo zemědělství a Národní zemědělské muzeum.

Více informací na https://biojarmark.info/.

Fotoalbum