Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství – zámek Ohrada

Hamiltonova plátna se vrací na Ohradu

Hamiltonova plátna se vrací na Ohradu

Hodovní sál loveckého zámku Ohrada má po téměř osmdesáti letech zpět svou původní výzdobu. Jsou jí obrazy štvanic, vzácná plátna vídeňského malíře Johanna Georga de Hamiltona. Díky spolupráci s Národním památkovým ústavem se obrazy vrátily na své místo alespoň prostřednictvím kopií zasazených v původních rámech.

Plátna pro Ohradu

Nebývá zvykem, aby už při projektování stavby navrhoval architekt dispozice místností podle velikosti obrazů. Na Ohradě tomu tak bylo. Kníže Adam František ze Schwarzenbergu počítal už při tvorbě projektu zámku s tím, že v hlavním sále budou viset velkoformátová plátna štvanic, a nechal jim přizpůsobit rozměry stěn. Psal se rok 1706, když kníže Adam František ze Schwarzenbergu pozval na své hlubocké panství vídeňského malíře Johanna Georga de Hamiltona (1672-1737) a pověřil ho úkolem namalovat deset rozměrných olejomaleb s náměty štvanic. Více než deset let se Hamilton s precizností jemu vlastní snažil co nejdokonaleji splnit zadaný úkol. Účastnil se honů, věnoval se pozorování zvířat při štvanicích, nechal si přivážet zabitá zvířata, aby je použil jako modely, a to dokonce až z Ruska a Polska. Obrazy pak visely v sále více než dvě stě let. Těsně před obsazením pohraničí nacistickou Říší na konci září roku 1938 se Adolf ze Schwarzenbergu rozhodl nechat tyto velmi cenné obrazy pro jistotu převézt do bezpečí. Putovaly až do Kanady a po druhé světové válce byly zapůjčeny do muzea v Rakousku.  

Přes Kanadu a Rakousko zpět do Čech

Před deseti lety se pracovníkům Národního památkového ústavu podařilo zjistit, že plátna jsou vystavena na zámku Stainz ve Štýrsku a na zámku Murau. Po řadě jednání se stávajícími majiteli získala Ludmila Ourodová z Národního památkového ústavu souhlas s pořízením jejich kopií, které dnes mohou být vráceny na místa původních pláten. Kopie jsou zavěšeny v  původních, dnes zrestaurovaných rámech, které nemohly být pro svou velikost odvezeny společně s obrazy a zůstaly po celá léta uloženy na půdě zámku. 

Dárek k narozeninám muzea

Návrat pláten na zámek Ohrada je významnou událostí, protože jsou nedílnou součástí interiéru. Děkujeme památkovému ústavu, bez jehož snahy a jednání by kopie nevznikly. Národní zemědělské muzeum slaví v letošním roce výročí 100 let od svého založení a návrat Hamiltonových pláten je jedním z „dárků“, které jsme pro vás v rámci oslav připravili.

 

Kopie Hamiltonových pláten jsou v muzeu na Ohradě k vidění v otevírací době muzea.

 

Foto: Tomáš Halama

 

Tisková zpráva