Národní zemědělské muzeum

Kvízy o ovoci a zelenině

Kvízy o ovoci a zelenině

Ovoce a zeleninu jsou lidé zvyklí konzumovat tisíce let a z tohoto pohledu je jejich důležitost ve stravě velmi vysoká. Obsahují totiž široké spektrum živin, bez nichž by organismus nemohl optimálně fungovat. Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje konzumovat alespoň 400 g ovoce a zeleniny každý den, aby se využilo jejich výhod pro zdraví a výživu.

Ale nejen pro zdravotní účinky sníme každý den červené jablko, misku voňavých jahod, mrkvový salát nebo brokolicový krém. Ovoce a zeleninu máme prostě rádi.

Ale co vlastně o ovoci a zelenině víme? Víte, které ovoce je u nás nejpěstovanější? A odkud se k nám vlastně dostalo? Myslíte si, že nejvíce vitamínu C obsahují pomeranče? Otestujte si své znalosti v našich kvízech.

 

Kvíz 6  Tento kvíz vás netradičně seznámí nikoliv s ovocem nebo zeleninou, nýbrž s léčivou bylinou. Tak schválně, poznáte ji?

 

Kvíz 5  Plody mají nasládlou až sladkokyselou chuť. Ale o plody při výsadbě těchto stromů moc nešlo. O kterém stromu je řeč, zjistíte v kvízu.

 

Kvíz 4  Mnoho oblíbených receptů obsahuje právě tuto zeleninu. Syrovou ji však nejezte. Jakou zeleninu máme na mysli, se dozvíte v kvízu.

 

Kvíz 3  Kvíz o jednom zeleném ovoci... nebo zelenině? Správnou odpověď najdete v kvízu.

 

Kvíz 2  Prověřte si své znalosti o tak trochu podceňované zelenině. Které? Dozvíte se v kvízu.

 

Kvíz 1  Ovoce z kvízu 1 už jste asi někdy ochutnali. Ale víte, odkud pochází a kolik odrůd se na světě pěstuje?