Příběh zemědělství – Praha

Lékaři rostlin – léčí rostliny a zachraňují životy

Lékaři rostlin – léčí rostliny a zachraňují životy

Pacientem lékaře je člověk, pacientem veterináře je zvíře, pacientem rostlinolékaře je rostlina. O tom, čím vším se rostlinolékaři ve své praxi zabývají, vypráví naše letošní hlavní výstava sezony

Hladomory sužovaly lidstvo už od středověku, například na našem území v době vlády Marie Terezie zemřelo vinou jednoho z nich na 12% populace. Poslední velký hladomor zažila Evropa v letech 1845-1849 v Irsku. I dnes ale kvůli škůdcům a chorobám rostlin přichází svět každý rok o téměř o 40 % potravinářské produkce. A právě to, aby se ztráty snižovaly, je práce pro rostlinolékaře.

 

Tito odborníci se ale musí vypořádat nejen se škůdci, chorobami a plevelem, ale i tím, co má na jejich výskyt vliv – například klimatické změny, globalizace i zavádění nových technologických postupů. Profese, která existuje již téměř dvě stě let, tak prošla velkou proměnou od hledání čistě mechanických postupů ke stále složitějším a účinnějším chemickým látkám až po rostoucí požadavky na šetrnost a zdravotní nezávadnost v posledních desetiletích.

 

Výstava na téma „Rostlinolékař“ v takovém rozsahu v Česku ještě nikdy nebyla, do její přípravy se zapojilo i mnoho vědeckých institucí a ústavů. Prohlédnout si ji můžete od 2. října 2020.

Více informací o výstavě najdete zde.

 

                                                       

Partnery výstavy jsou Ústřední kontrolní a zkušební ústav zemědělský a Výzkumný ústav rostlinné výroby, v. v. i. 

                        

Poděkování patří Česká společnost rostlinolékařská, z. s.Česká akademie zemědělských věd a Česká asociace ochrany rostlin.

Hlavním mediálním partnerem výstavy je Český rozhlas

 

Výstava se koná pod záštitou ministra zemědělství Miroslava Tomana a u příležitosti Mezinárodního roku zdraví rostlin, vyhlášeného OSN na rok 2020. 

Lékaři rostlin