Národní zemědělské muzeum

Masopustní masky

Masopustní masky

Mezi tradičními masopustními maskami nesmí chybět klibna (neboli kobyla), bába s nůší, laufr (voják) a samozřejmě mědvěd. Medvěda v průvodu vede medvědář, který naoko trestá býkovcem jeho neposlušnost. Kam medvěd přišel, tam si s ním ženy a dívky musely jít zatancovat, a také vyskakovat vysoko, aby jim pak v létě vyrostl vysoký len a konopí. Ve středověku míval medvěd začerněnou tvář, později dřevěnou masku a od 19. století se vyráběly hlavy z papíru.

Letošní masopust je kvůli pandemii koronaviru netradiční, a proto vám přinášíme tip na výrobu stejně netradiční masopustní masky pro děti – rouškového medvěda! A jelikož dnes už většina z nás len ani konopí nepěstuje, přejeme vám, ať vám zatancování v masce přinese hodně zdraví a radosti. 

Připravte si roušku, tempery, štětec, kelímek na vodu, paletu, barevné papíry, nůžky, lepidlo, větší a menší hrneček, černý fix a čelenku do vlasů.

Nabarvěte roušku (včetně šňůrek) hnědou barvou. Pečlivě natřete všechny záhyby a nechte roušku uschnout.

Na hnědý papír obkreslete dvakrát dno většího hrnečku a k vzniklým kolečkům přikreslete krátký proužek, tím uši připevníte k čelence. Na oranžový papír obkreslete dvakrát dno menšího hrnečku – vnitřek uší a jednou dno většího hrnečku – základ pro čumáček. Vše vystřihněte.

Černým fixem nakreslete na velké oranžové kolečko čumáček a přilepte ho na roušku. Menší oranžová kolečka nalepte doprostřed hnědých. Uši omotejte pomocí proužku kolem čelenky a lepidlem přilepte.

Kromě masky medvěda můžete podobně vytvořit také prasátko nebo kravičku. K obarvení roušky můžete použít místo temper, pastelky, fixy nebo voskovky. Uši přilepte na sponky nebo gumičku. Roušku můžete použít i látkovou a barevný papír nahradit filcem. Fantazii se meze nekladou. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Výzva: Povedla se vám maska a chcete se s ní pochlubit? Vyfoťte nám ji a pošlete na adresu: lektor@nzm.cz. Do předmětu napište slovo MASKA. Vaše výtvory si hrdě vystavíme zde na stránkách.

 

A pokud máte masku už hotovou a chtěli byste tvořit dál, můžete si vyrobit ještě prasátkovou pokladničku. Verze v PDF ke stažení zde.

Návod na výrobu masopustní masky