Muzeum potravin a zemědělských strojů – Ostrava

Memorandum s Moravskoslezským krajem a městem Ostravou

Memorandum s Moravskoslezským krajem a městem Ostravou

Studium historie a tradic Moravskoslezského kraje a spolupráce na dalším rozvoji areálu Dolní oblasti Vítkovice, to jsou hlavní okruhy spolupráce, na níž se domluvily Národní zemědělské muzeum, Statutární město Ostrava a Moravskoslezský kraj. V pátek 21. května podepsali hejtman Ivo Vondrák, primátor Ostravy Tomáš Macura a generální ředitel Národního zemědělského muzea Zdeněk Novák trojstranné memorandum o spolupráci.

Národní zemědělské muzeum se bude věnovat odbornému zpracování historie území Dolní oblasti Vítkovice i historie a tradic zemědělství, péče o krajinu a potravinářství jak v Ostravě, tak v celém Moravskoslezském kraji. Prvním takovým krokem bylo například zpracování padesátileté historie pivovaru Nošovice, kterou muzeum aktuálně prezentuje formou výstavy a k níž vydalo odbornou publikaci. Po skončení zůstane výstava pro návštěvníky přístupná alespoň virtuálně.

V sobotu 9. října bude ostravské muzeum potravin a zemědělských strojů spolupořádat předávání cen Regionální potravina Moravskoslezského kraje. To se v prostorách této nové pobočky Národního zemědělského muzea uskutečnilo i vloni, a to přímo jako součást slavnostního otevření. Připravuje také několik větších či menších akcí ke dvousetletému výročí narození Gregora Johanna Mendela, rodáka z Hynčic na Novojičínsku, které proběhnou v roce 2022. Cílem je připomenout osobu zakladatele genetiky v jeho rodném kraji.

Regionální téma se promítne i do hlavní výstavy roku 2022, jejímž tématem je precizní zemědělství. Výstava s pracovním názvem Zemědělství 4.0 bude mimo jiné prezentovat zajímavé trendy výrobců nebo vývojářů z Ostravy i celého regionu.

Fotoalbum