Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství – zámek Ohrada

Muzeum na zámku Ohrada oslavuje jubileum a zve na muzejní noc 27. května

Muzeum na zámku Ohrada oslavuje jubileum a zve na muzejní noc 27. května

Národní zemědělské muzeum na zámku Ohrada oslavuje v letošním roce jubileum 180 let otevření muzea veřejnosti. Jde o nejstarší muzeum lesnictví a myslivosti na světě. Kromě Jubilejní výstavy připravuje muzeum také srpnový Týden oslav výročí muzea a další zajímavé akce připomínající významné výročí.

Oslavy tohoto muzejního jubilea budou zahájeny právě v pátek 27. května muzejní nocí, jejíž program od 17:00 slibuje mnohá překvapení, poučení i zábavu. Jste srdečně zváni.

PŘEDNÁŠKY, ČTENÍ, KOMENTOVANÉ PROHLÍDKY A NOVÝ UNIKÁTNÍ EXEMPLÁŘ VE SBÍRKÁCH MUZEA

V 17 hodin zahajuje program neobvyklá přednáška historika Jana Ivanegy, který zpracoval stěžejní monografie o Hluboké a také o zámku Ohrada. Jeho zájmem je barokní architektura a kultura v jižních Čechách. Připravil si pro vás zajímavá témata z historie zámku Ohrada z roku 1742. Přímo v Hodovním sále muzea budete moci zažít osudy Hamiltonových obrazů štvanic.

Kurátoři muzea pak připravili komentovanou prohlídku a krátké vyprávění příběhů nejzajímavějších předmětů vystavených na Jubilejní výstavě, která ukazuje zajímavé exponáty z historických i novodobých sbírek muzea.

V 18:00 bude slavnostně otevřena miniexpozice o jediném exponátu – do sbírek muzea se podařilo získat kompletní kosterní skelet zubřice, který obohatil v jubilejním roce podsbírku Zoologie.

Od 19:00 pak začíná rozverná přednáška spojená se čtením ukázek z pěti ročníků časopisu Zábavy myslivecké Františka Špatného, tedy bratrem Václava Špatného, zakladatele muzea na Ohradě a prvního správce. On sám do časopisu přispěl zajímavými příběhy například o ochočené ohradské vydře či o preparaci poslední medvědice vystavené v muzeu.

ZÁŽITKOVÁ VÝSTAVA, UKÁZKY MODELŮ PARNÍCH STROJŮ A PREMIÉRA NÁVŠTĚVNICKÉHO KVÍZU O CENY

Oblíbená výstava LES pramenů se otevírá na Muzejní noc veřejnosti a vypravěči ve třech termínech provedou návštěvníky všemi tajuplnými zákoutími, kdy na konci cesty výstavou je čeká nová tvůrčí stěna pro psaní i kreslení.

Atraktivní budou jistě ukázky modelů parních strojů, které bude po celou dobu předvádět a komentovat tajemný pán v cylindru. Možná to bude sám Václav Špatný, dobrý duch ohradského muzea. Představí se tak v pořadu „Stroje na schwarzenberském velkostatku“ například model parní pily a dalších strojů z 19. století.

Pro malé i velké návštěvníky je připraven muzejní kvíz o zajímavé ceny, které se vylosují na konci celého programu.

VZLET BALONU PODLE POČASÍ

Třicítka vylosovaných výherců muzejního kvízu získá možnost, pokud počasí dovolí, prožít vzlet upoutaného balonu nad budovu muzea a nahlédnout tak muzejní areál z čapí perspektivy. Proč zrovna z čapí perspektivy? Protože jako každý rok jsou pravidelnými účastníky muzejní noci na Ohradě čápi na hnízdě, které lze pozorovat z dalekohledu na nádvoří muzea.

Těšíme se na vás!

Muzejní noc, NZM Ohrada, 27. 5. 2022