Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství – zámek Ohrada

Na Lesnickém dnu na Ohradě potkáte lesníky, dřevorubce i psy českých národních plemen

Na Lesnickém dnu na Ohradě potkáte lesníky, dřevorubce i psy českých národních plemen

Zveme vás na tradiční Lesnický den v muzeu lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada. Oslava práce lesníků a všech lidí, věnujících se práci v lese, se uskuteční v sobotu 8. října. A tak jako minulý ročník byl zasvěcen lesním kočím a jejich koním, ten letošní je věnován hlavně práci a dovednostem dřevorubců a jejich nezbytné technice – motorovým pilám.

Pestrý lesnický program doplňuje také kynologická přehlídka českých národních plemen psů, která je v našem muzeu připravena k připomínce 200. výročí narození G. J. Mendela.

Celý den začne pohledem na lesy v ČR z ptačí perspektivy. Známý fotograf Jiří Jiroušek, jehož práce můžete také vidět na www.nebeske.cz a také v mnoha knihách Václava Cílka, přijede na besedu s projekcí svých fotografií lesů, nazvanou příznačně „Lesy z nebe“.

Od 11 hodin se těšte na dřevorubeckou soutěž dvojic v různých dovednostních disciplínách o putovní cenu NZM Ohrada, kterou bude historická dvoumužná pila značky MP 50, vyráběná kdysi ve Vodňanech. Tím ovšem říkáme návštěvníkům letošního Lesnického dne, že tato dovednostní soutěž na Ohradě se stane tradicí a vítězové si ji budou přivlastňovat pouze na rok.

Od 13 hodin pak začne komentovaná přehlídka národních plemen psů a to i s ukázkami práce psů – záchranářů a také různých moderních disciplín výcviku těchto plemen.

Po celý den budou otevřeny expozice a výstavy muzea na Ohradě, včetně zážitkové výstavy Les pramenů s vypravěčem. Připravena je také celodenní projekce lesnických naučných i výukových filmů.

Na nádvoří muzea a v Mysliveckém sále bude probíhat celodenní výstava historických modelů motorových pil. Návštěvníci se mohou těšit na minimálně 200 modelů od jednotlivých sběratelů, kteří jsou zároveň profesionálními dřevorubci. A ti nám některé pily předvedou i v provozu. Zájemcům vysvětlí i metody bezpečné práce s motorovou pilou a těm, kteří přinesou vlastní pilu, nabrousí řetěz či poradí s údržbou. K tématu bude i beseda s projekcí fotografií profesionálního dřevorubce a sběratele Matěje Šímy, který bude mluvit o své práci v lese.

Připraven je i program lesní pedagogiky pro malé i velké. Kromě muzejních lektorských programů přivítají na svých stáncích návštěvníky také Lesy ČR, Lesnická škola v Písku či Výzkumný ústav lesního hospodářství a myslivosti.

A co nesmí na Lesnickém dni chybět? Samozřejmě dobrý mok a dobré jídlo. A o to se postará Pivovar Zevlův mlýn, který přiveze vlastní značky piva a i vynikající klobásy. Akce se koná za každého počasí.