Příběh zemědělství – Praha

Ochutnejte Letenskou husu, okoštujte svatomartinské víno

Ochutnejte Letenskou husu, okoštujte svatomartinské víno

Cimbálovka, husí speciality, ochutnávky vína i gastronomický workshop – to vše vás čeká v sobotu 16. listopadu od 10 do 17 hodin u nás v muzeu na Letné. Již  třináctý ročník oblíbené akce opět přinese prodejní stánky předních českých vinařů i program pro nejmenší návštěvníky. 

Oblíbené husí hody

Věděli jste, že jedna česká husa vysedí až deset housat v jedné snůšce? A že v roce 2016 bylo v České republice chováno 180 tisíc hus na výkrm? Pro srovnání – kachen bylo ve stejném roce chováno 16 milionů a kuřat na výkrm 200 milionů! Husí chovy jsou tedy v Česku spíše nízké, a snad i proto jsou svatomartinské husí hody tak oblíbené, jedná se o jednu z mála příležitostí k ochutnávce husích specialit.

Degustace svatomartinského s cimbálovkou

I letos bude součástí akce degustace svatomartinských a mladých vín od předních českých a moravských vinařů a ochutnávky gastronomických specialit. O živý hudební doprovod se postará cimbálová muzika Alexandra Vrábela, pro děti jsou připraveny výtvarné dílny.

Naučte se připravovat lokše nebo červené zelí s perníkem a višněmi

V rámci akce proběhnou také dva workshopy v gastrostudiu pod vedením lektora Pavla Mináře, člena Národního týmu Asociace kuchařů a cukrářů ČR. Začínají v 11 a ve 13 hodin a každý trvá zhruba 60 minut. Vařit se bude červené zelí s perníkem a višněmi, chlupaté knedlíky, bramborové lokše a jako bonus je přichystána ochutnávka konfitované husy v sádle i recept, jak si ji připravit doma. Cena workshopu je 450 Kč a pro účast je nutné se předem přihlásit.

Svatomartinské tradice

Historie svatomartinských tradic započala již během raného středověku. Martin z Tour byl prvním světcem, který byl svatořečeným za svůj příkladný život a ne jako mučedník. Tradice martinské husy, dříve také i martinského vepře, souvisela s ukončením zemědělského roku, s odvodem úroků vrchnosti a také s adventním šestitýdenním půstem začínajícím 12. listopadu. Ve vinařských oblastech byl spojen také s ochutnávkou prvního vína. Na svatého Martina, tedy 11. listopadu, zavládlo lidové veselí, zapalovaly se martinské ohně, později lampiony, světil se chléb a peklo obřadní pečivo.

 

Vstupné:
  • děti do 140 cm a důchodci nad 70 let zdarma
  • dospělí 150 Kč
  • studenti, děti nad 140 cm a senioři nad 65 let 50 Kč

V ceně vstupenky na akci je také vstup do muzea.

 

Akce se koná pod záštitou ministra zemědělství Miroslava Tomana a starosty městské části Praha 7 Jana Čižinského.

 

> tisková zpráva