Muzeum potravin a zemědělských strojů – Ostrava

Pečeme chleba z minového pole. První pecen jsme upekli u nás v Ostravě

Pečeme chleba z minového pole. První pecen jsme upekli u nás v Ostravě

Ředitel Národního zemědělského muzea v Ostravě Ivan Berger společně se zástupci a podporovateli projektu Putinův hlad v gesci ministerstva vnitra a platformy Dárek pro Putina zahájili iniciativu Pečeme chleba z minového pole. Společně symbolicky upekli tradiční bochník ukrajinského chleba Paljanycja na výročí nezávislosti Ukrajiny, a to právě v našem ostravském muzeu.

Inspirací pro vznik iniciativy byla reportáž novinářky Adély Knapové, která v prvních týdnech války navštívila pekařství v Oděse. Přítomné Ukrajinky ji vysvětlily, že bez chleba není možné žít ani válčit. Základní surovina pro pečení je však v současnosti získávána s extrémním rizikem smrti. Ukrajinští farmáři při polních pracích nachází miny a nevybuchlou munici. Podle odhadů je Ukrajina nejvíce zaminovanou zemí na světě, rozloha zaminovaného území odpovídá trojnásobku rozlohy Česka.

„Chleba jako jednu z nejdůležitějších potravin prezentujeme v našem muzeu v mnoha podobách, věnujeme se mu od zasetí semínka na poli až po náš talíř. Dnes ale ukazujeme chleba v jiném kontextu, a to jeho nezastupitelnou roli v boji za svobodu. Jsem rád, že jsme schopni pomoci ukrajinským farmářům alespoň touto formou. Vlastní aktivita pečení upozorňuje na problematiku, jejíž řešení je v rukou každého z nás. Proto jsme se rozhodli v rámci připravované výstavy Ukrajinská pole orná a válečná převádět slova v činy,“ uvedl ředitel Národního zemědělského muzea v Ostravě Ivan Berger.

„Likvidace ukrajinského zemědělství v různé podobě probíhá každý den. Ukrajina jako obilnice světa stojí a padá na zemědělské produkci. Existují silné vazby na export do Afriky nebo na Blízký východ. Tento fakt si velmi dobře uvědomuje agresor, mnohdy jej však opomínáme i my. Oceňuji, že součástí unikání výstavy Ukrajinská pole orná a válečná nebude pouze rozsáhlá prezentace, ale také reálná pomoc,“ doplnil gestor projektu Putinův hlad Štěpán Daněk.

Odminovací komplet Božena není levná záležitost. Přestože jsme již vybrali od mnohých dárců více než 9 milionů korun, stále chybí částka přibližně 6 milionů. Proto oceňujeme jakýkoliv způsob zviditelnění naší neziskové kampaně. S Boženou válku nevyhrajeme, ale zachrání mnohé životy nevinných civilistů“, ocenil iniciativu spoluautor projektu Dárek pro Putina Martin Ondráček.

Cílem iniciativy je upozornit na problematiku zaminovaných polí a podpořit projekt Dárek pro Putina při výběru finančních prostředků na odminovací systém Božena.

Výstava Ukrajinská pole orná a válečná bude otevřena pro veřejnost zdarma od 26. září 2023 v Národním zemědělském muzeu Ostrava.

Případní zájemci si mohou chléb upéct podle receptu v následujícím videu, jehož vznik podpořili profesionálové ve svém oboru.

 

Pečeme chleba z minového pole