Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství – zámek Ohrada

Plavecké řemeslo připomene Vorařský den na Ohradě

Plavecké řemeslo připomene Vorařský den na Ohradě

V sobotu 10. září vás zveme k oslavě plaveckého řemesla na tradiční Vorařský den do muzea lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada. Těšte se na pestrou celodenní nabídku zážitků na téma voroplavby!

Vorařský den v Národním zemědělském muzeu na Ohradě letos spojuje několik zajímavých výročí – 180 let otevření muzea na zámku Ohrada veřejnosti, 120 let od založení spolku Vltavan Purkarec a výročí 100leté historie plavecké rodiny Husů z Hladné. Hlavní poslání akce však zůstává stejné – udržování tradic voroplavby. Vorařský den se koná v sobotu 10. září od 9 do 16 hodin.

Přijďte se podívat na plavecké řemeslo zblízka. Členové spolku Vltavan Purkarec budou stavět předák – model přední tabule pramene i s veslem a vrátenskou lavičkou. Tento objekt pak zůstane na nádvoří muzea, kde si zájemci budou moci vyzkoušet, jak se ovládá vrátenské veslo.

Kolegové z Muzea města Prahy představí expozici plavby na Výtoni a pro návštěvníky mají připravený lektorský program, který doplní lektorské programy NZM Voroplavba a Cesta dřev. Nachystány jsou i aktivity pro holky a kluky, například výtvarná dílna, kde si mohou postavit a odnést vlastní pramen (voreček) i s postavou vltavanského plavce.

Zájemci mohou navštívit také přednášku spojenou s besedou o rodině Husů z Hladné, kdy na své předky přijedou zavzpomínat současníci z rodiny a představí i projekt vorařství.cz. Druhá přednáška odborníka Jiřího Svobody bude věnována historii voroplavby.

K práci všem bude hrát trio Pošumavská dudácká muzika a tradiční plavecké občerstvení letos poprvé připraví hasiči z SDH Purkarec.

 Akce se koná pod záštitou ministra zemědělství Zdeňka Nekuly.

Vorařský den, NZM Ohrada, 10.9.2022

Fotoalbum