Národní zemědělské muzeum

Pomozte nám uchovat kulinární bohatství českých zemí

Pomozte nám uchovat kulinární bohatství českých zemí

Přispějte rodinným receptem či starou kuchařkou do sbírky národních gastronomických pokladů!

Národní zemědělské muzeum vyzývá širokou veřejnost, aby přispěla do sbírky starých kuchařek, rodinných a regionálních receptů. Získané materiály budou tvořit součást podsbírky Gastronomie a stanou se předmětem sociokulturního výzkumu. Závěry výzkumu a některé z receptů budou zpřístupněny veřejnosti v podobě výstav, publikací i encyklopedie.

Svého rodinného pokladu se nemusíte vzdávat úplně, pomůže nám, i když kuchařky a knihy receptů muzeu pouze půjčíte, abychom si pořídili jejich elektronickou kopii.

Masopustní Boží milosti, klouzáky, sejkory, jabkance, zelné šlíšky, kraslická liškajda či likér z lipového květu – i to jsou příklady lokálních pokrmů, kterých regiony České republiky nabízejí nepřeberné množství. Vědecký projekt Kulinární dědictví českých zemí: paměť, prezentace a edukace chce přispět k rozpoznání a uchování takovýchto národních gastronomických zvyklostí. Chce poukázat na jejich význam pro současnost. Každý, kdo do muzejní podsbírky Gastronomie přispěje, získá rodinnou vstupenku do Národního zemědělského muzea.

Pomozte uchovat kulinární bohatství českých zemí!

Kontakt: Jitka Sobotková (jitka.sobotkova@nzm.cz)

 
Vždy uveďte co možná nejvíce podrobností o receptu, kuchařce či receptáři. Nezapomeňte uvést, z jakého období a jakého regionu recepty pocházejí.

 

> tisková zpráva