Příběh zemědělství – Praha

Ponořte se do atmosféry zahrad první republiky

Ponořte se do atmosféry zahrad první republiky

Stylizovaná prvorepubliková zahrada s kolotočem, altány, pergolami a lavičkami na letenském dvoře Národního zemědělského muzea je nejen příjemným místem ke spočinutí, ale zejména neobvyklým výstupem vědeckého projektu.

Národní zemědělské muzeum stejně jako Česká republika slaví sté výročí svého vzniku, a k tomuto jubileu pro vás připravilo i tuhle venkovní výstavní expozici. Seznámíte se tu s atmosférou zahrad té doby, s typickými projevy tehdejší zahradní tvorby čerpající z bohatých forem květinových a růžových záhonů, zahradních staveb a doplňků, jakou jsou altánky, pergoly, zahradní lavice.

Na své si přijdou také nejmenší návštěvníci muzea – uprostřed květinové zahrady na ně čeká historický kolotoč se zvířecími motivy a houpačka. Inspirací pro zahradu bylo kromě prvorepublikové zahradní architektury i téma „pouť ve městě“. Expozice přerostla také na střechu muzea s jedinečnými pohledy na Prahu, kde je k obdivování vysazen vzorník květinových záhonů se slunečními hodinami. 

Výsledky vědeckých projektů muzeum představuje zejména formou specializovaných publikací. Tématem prvorepublikové zahradní tvorby se zabývají knihy:

  • Život, dílo a doba zahradního architekta Josefa Minibergera (1878-1955)
  • Život a dílo zahradního architekta Josefa Kumpána (1885-1961)
  • Po stopách českých prvorepublikových zahradních architektů
  • Stopy českých zahradních architektů na Slovensku
  • Život a dílo zahradního architekta Josefa Vaňka (1868-1968)
  • Vzpomínky zahradního architekta Josefa Vaňka na velkou válku
  • Zahradní umění první Československé republiky a její zahradníci
  • Steinová, Šárka – Zámečník, Roman – Ottomanská, Stanislava: Garden art for the first Czechoslovak Republic and its gardeners.

Publikace si můžete zakoupit v muzejním obchůdku na Letné nebo objednat online.

> tisková zpráva

Zahrada první republiky, Národní zemědělské muzeum Praha