Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny – Valtice

První říjnová sobota patří ve Valticích vinobraní

První říjnová sobota patří ve Valticích vinobraní

I letos zve muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny ve Valticích všechny příznivce vinné révy na Vinobraní v muzeu. Akce je součástí Valtického vinobraní a koná se 7. října od 9 hodin. Nachystán je program pro děti i ochutnávka různých odrůd hroznů.

Jak chutná bobule tramínu červeného či frankovky? Přijďte to vyzkoušet do Národního zemědělského muzea ve Valticích. Návštěvníci zde mohou koštovat nejen víno v jeho tekuté podobě, ale i plody révy vinné od místních vinařů. Děti čekají soutěže, tvořivá „hroznová“ dílnička a řada interaktivních prvků v moderních expozicích, příhodně třeba v Národní expozici vinařství.

S vínem se pojí řada lidových tradic a zvyklostí. Některé z nich zachytil jihomoravský fotograf Lukáš Pánek a nyní zdobí muzejní pavlač. Fotografie zachycují momenty ze života vinařských obcí i podoby vinných sklepů, které mají svá specifika v závislosti na lokalitě a místní tradici. Svatý Martin, krojované hody, vinobraní nebo třeba tradiční přípitek.

Věděli jste, že ťuknutí a první doušek měly podle Keltů dostat z vína zlé duchy? Ve středověku byl pak přípitek na zdraví doprovázen mocným přiťuknutím, kdy se malá část tekutiny z jednoho poháru přelila do poháru druhého. Touto výměnou tekutin dávali zúčastnění najevo své čisté úmysly a ujištění, že pohár nabídnutý druhé straně není otrávený.

Jako každý rok je tato akce součástí Valtického vinobraní, které pořádá město Valtice ve spolupráci s Národním zemědělským muzeem a Střední vinařskou školou Valtice. Vstupenka na Valtické vinobraní je zároveň vstupenkou do Národního zemědělského muzea Valtice.

Těšíme se na vás!