Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství – zámek Ohrada

Psi na historických fotografiích na zámku Ohrada

Výstava CANIS PICTUS: Pes na historické fotografii 1839–1918

Výstava CANIS PICTUS: Pes na historické fotografii 1839–1918 zaujme milovníky psů i starých fotografických technik.

Od 4. července do 31. srpna 2017 mohou návštěvníci muzea lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada obdivovat psy nejen v expozicích muzea, ale i na výstavě starých fotografií CANIS PICTUS: Pes na historické fotografii 1839–1918. Mezi mnoha zajímavými snímky ze soukromé sbírky Michala Císařovského najdete třeba i nejstarší známou fotografii čínského naháče z Bombaje

Daguerrotypie, ambrotypie, ferrotypie, albumeny, vizitky...

Kromě milovníků psů si na výstavě přijdou na své i zájemci o staré fotografické techniky. Na více než stovce originálních fotografií z celého světa jsou zastoupeny daguerrotypie, ambrotypie, ferrotypie, albumeny, vizitky, kabinetky, stereografie a fotopohlednice. Společně s vývojem kynologie a formováním moderních plemen psů můžete tedy na výstavě sledovat i vývoj fotografických technik, který ilustrují i další dobové artefakty z oblasti fotografování a fotografie.

Naháč z Bombaje

Na výstavě najdete například nejstarší známou fotografii čínského bezsrstého psa (naháče) pocházející z Bombaje z doby okolo roku 1860. Jedná se o albumen – jako pojidlo a nosič světlocitlivých solí na papírové nebo skleněné podložce se používal bílek. Prohlédnout si tu můžete i u nás velmi vzácné fotografie tzv. „na plechu“, vytvořené technologií tintype neboli ferrotypie, používanou hlavně v Americe ve druhé polovině 19. stol. (i proto se jim přezdívalo „americké“ nebo „amerikánské“ fotografie). Dalším unikátním snímkem, a to z hlediska námětu i použité techniky, je ambrotypie zachycující muže se psem na ulici.

Michal Císařovský je Ohradě vítaným hostem

Michal Císařovský, autor výstavy, je na loveckém zámku Ohrada častým hostem. Na Ohradě jste jej mohli potkat třeba na Muzejní noci „pod psa“ nebo na Národních mysliveckých slavnostech, kde moderoval část věnovanou loveckým psům. Na výstavě budou představeny fotografie z jeho soukromé sbírky, jejíž vznik souvisí i s přípravami knihy PES, nejobsáhlejší původní české knihy o psech od roku 1903, ve které jsou použity unikátní dokumenty a ilustrace z knihoven, muzeí a galerií celého světa.

Doprovodná výtvarná soutěž

Výstava na loveckém zámku Ohrada poskytne prostor i pro vystavení fotograficky či jinak výtvarně ztvárněných psů současných. Návštěvníci mohou na výstavu přinést své dílo (nebo je dokonce na místě vytvořit) a tam je vystavit – fotografie, kresby či malby opatřené jménem autora, jeho věkem a kontaktem budou pak zařazeny do soutěže o zajímavé ceny. Pravidla soutěže najdete v souborech ke stažení.

Další výstavy na Ohradě

Kromě této výstavy a stálých expozic si toto léto můžete na Ohradě prohlédnout i výstavu fotografických snímků oceněných v soutěži Zlatý jelen Slávy Štochla nebo nedávno otevřenou zážitkovou výstavu Les pramenů – příběhy lesů. Od této sezóny má muzeum opět společnou vstupenku se sousední zoologickou zahradou.