Národní zemědělské muzeum

Rudolf Kolovrat Krakovský, šlechtitel včel

Rudolf Kolovrat Krakovský, šlechtitel včel

Před 190 lety, 9. 2.1830, se narodil Rudolf Kolovrat Krakovský, významný český přírodovědec a zejména včelař.  V podsbírce živočišné výroby Národního zemědělského muzea jsou dochovány úly z jeho včelnice, a to včetně včelařského nářadí.

Zakladatel první oplozovací stanice včelích matek ve střední Evropě 

Rudolf Kolovrat Krakovský pocházel ze starého šlechtického rodu. Žil na jihočeských statcích svého otce, kde se se zálibou zabýval včelařením. Nedaleko zámku v Hrobech u Tábora vybudoval pozoruhodný včelín, který byl považován za jeden z nejlepších v tehdejším Rakousku. Roku 1870 v jižních Čechách založil první oplozovací stanici včelích matek ve střední Evropě.

Importér cyperské včely

Zabýval se chovem tzv. včely cyperské (z ostrova Kypru) a snažil se je křížit s jinými plemeny včely medonosné. Včely cyperské však byly známy svou útočností, a proto se od jejich chovu později opustilo. Vedle včely cyperské Rudolf Kolovrat konal pokusy i s jinými rasami. Importoval včelu asijskou, dalmátskou či hercegovinskou. 

 

Rudolfova unikátní sbírka včelařského nářadí, úlů, mokrých preparátů plemen včel, diplomů a dalších materiálů se stala po jeho smrti majetkem hospodářské akademie v Táboře a odtud byla přesunuta do Národního zemědělského muzea.

Fotoalbum