Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství – zámek Ohrada

Seznamte se s historií boje s kůrovcem

Seznamte se s historií boje s kůrovcem

Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství na loveckém zámku Ohrada připravilo ve spolupráci s lesníkem Václavem Kinským výstavu na velmi aktuální téma: boj s kůrovcem. Výstava Lýkožrout smrkový – pohroma lesa na příběhu tří generací lesníků seznamuje s kůrovcovými kalamitami, které postihly naše lesy. K vidění je do konce sezony, tedy do 31. října 2019.

Nejnebezpečnější škůdce našich lesů

V současné době čelí čeští lesníci rozsáhlé apokalypse našich lesů. Sucho oslabilo lesní porosty v hospodářských lesích a smrkové porosty jsou decimovány lýkožroutem smrkovým a dalšími druhy kůrovců. Lýkožrout smrkový je v současné době nejnebezpečnějším škůdcem našich lesů. Na výstavě je použit jeden celý strom napadený lýkožroutem smrkovým, a tak je zde možné objevovat škodlivé působení tohoto brouka pod kůrou smrku "v přímém přenosu". 

S kůrovcem bojovali už naši předci

Výstava je zajímavá nejen ukázkami muzejních sbírkových předmětů, které se vztahují k biologii a metodám boje s tímto škůdcem, ale také vypráví příběh současnosti i minulosti kůrovcových lesních kalamit na pozadí tří lesnických generací. Zpracovaný přehled historických kalamit, ukázky z odborné literatury a dobové fotografie poučí návštěvníky o dlouhodobém boji lesníků o zdravé hospodářské lesy.

Pomozme lesům

K výstavě je zpracován lektorský vzdělávací a výukový program pro školní kolektivy, na kterém děti mohou objevit kus poznání o lese a lesnictví. Výstava v Národním zemědělském muzeu na Ohradě nenechá návštěvníka klidným a třeba i inspiruje k účasti na obnově našich lesů, postižených nebývalou pohromou.

Výstava je věnována práci předchozích lesnických generací, se zvláštní připomínkou odborné činnosti prof. RNDr. Ing. Antonína Pfeffera, DrSc., vynikajícího českého entomologa, lesníka a spisovatele.

> tisková zpráva