Muzeum zemědělské techniky – Čáslav

Splňte si Klukovský sen

Splňte si Klukovský sen

Od soboty 6. dubna můžete v muzeu zemědělské techniky v Čáslavi navštívit tematickou výstavu Klukovský sen. Unikátní sbírku zemědělských modelů hraček si tu můžete prohlédnout až do konce letošní návštěvnické sezony. 

Letos ve znamení tuzemských hraček

Spoluautorem výstavy a zároveň majitelem větší části vystavených modelů je sběratel Václav Blažek, jehož sbírka modelů hraček je na našem území ojedinělá a patří k největším na světě. Ve čtrnácti vitrínách budou tentokrát k vidění modely a hračky tematicky zaměřené na oblast zemědělské techniky, naprostá většina vystavených modelů je tuzemské výroby. Nejvíce je svými výrobky zastoupena firma KOVAP Náchod, která jako jediná na světě vyrábí mechanické plechové hračky a modely ručně. Kromě modelů traktorů a další zemědělské techniky tu najdete i ukázky nerozstříhaných plechových dílců před jejich sestavením.

Jubilejní modely i parní oračka

Mezi vystavenými modely je i několik unikátů zhotovených na zakázku pro sběratelské účely nebo jubilejní modely, například model traktoru Zetor se speciálním logem či parní válec s číselným dokladem. Zemědělská technika je doplněna i sbírkou modelů nákladních automobilů a historickými reklamními cedulemi a vlastními modely muzea z podsbírek Rostlinná výroba a Doprava a mechanizace. Vedle různých typů návěsů a přívěsů si prohlédnete i traktory, řezačky, čpavkovač, vyvíječ aerosolu a další. Nejcennějším vystaveným exponátem z řady vlastních modelů muzea je model parní oračky. Výstava je doprovázena velkoformátovými fotografiemi zemědělské techniky z fotoarchivu Národního zemědělského muzea.