Muzeum vinařství, zahradnictví a krajiny – Valtice

Vydali jsme Sbírku parafínových modelů jablek

Vydali jsme Sbírku parafínových modelů jablek

Publikace Sbírka parafínových modelů jablek představuje část souboru modelů ovoce a zeleniny z valtické pobočky Národního zemědělského muzea, zároveň přináší i základní informace o pěstování jablek nebo chorobách a škůdcích jabloní.

Publikace se zabývá největší skupinou rozsáhlého souboru sádrových a parafinových modelů ovoce a zeleniny, který uchovává pobočka Národního zemědělského muzea ve Valticích. Konkrétně jde o soubor 220 starých i novějších světově známých i krajových odrůd jablek, jež čítá 744 kusů zapsaných pod 505 inventárními čísly.

Po úvodních teoreticky zaměřených kapitolách následuje hlavní část knihy, popisující jednotlivé odrůdy jablek, které se nacházejí ve valtické sbírce modelů. Pro lepší přehlednost jsou odrůdy řazeny abecedně a každá je doplněna fotografií modelu.

Jednotlivá hesla obsahují kromě základního pomologického popisu také seznam inventárních čísel modelů jablek té které odrůdy či informace o synonymních názvech. Pro snazší orientaci v knize je připojen rejstřík popisovaných odrůd i jejich synonymních názvů.

Křeček, Vilém – Svobodová, Kamila – Švédová, Dominika, Sbírka parafínových modelů jablek, Praha: Národní zemědělské muzeum, 2016.

Publikaci můžete zakoupit na pokladnách poboček Národního zemědělského muzea za 200 Kč nebo si ji objednat online.