Příběh zemědělství – Praha

Vyzkoušejte si pěstování budoucnosti na hydroponické farmě!

Vyzkoušejte si pěstování budoucnosti na hydroponické farmě!

Národní zemědělské muzeum v Praze má nový exponát – hydroponickou farmu Urbanio. S touto moderní technologií pěstování rostlin seznamuje zejména dětské návštěvníky, pro které každý měsíc pořádá workshop sázení salátů a bylinek. Rostlinu si pak děti mohou odnést domů zhruba za měsíc. Autorem Urbania je společnost GreeenTech, partnerem projektu a dodavatelem technologií je společnost ABB.

Co je hydroponické pěstování? Při tomto způsobu pěstování se rostliny nesázejí do půdy, ale jsou ponořeny ve vodě, do které jsou přidány živiny. Ty jsou namíchány a doplňovány přesně tak, jak je rostliny potřebují. Sazenice, které zde vyrostou, mají díky tomu krásnou barvu, vůni a samozřejmě i skvěle chutnají. Hydroponická farma je v muzeu umístěna v expozici Gastronomie, která je zaměřena na vzdělávání dětí.

Pod vedením lektorů z GreeenTech si děti samy vyzkouší hydroponické pěstování například salátu, bazalky, šťovíku, kopru, petržele, lipie či šalvěje. Až vyroste, budou si moci svou hydroponicky vypěstovanou rostlinu odnést zhruba za měsíc domů.

Neděle 17. prosince  od 13:30, 14:30 a 15:30. Místo na workshopu si rezervujte online zde.

Akce je určena pro děti od 5 let.

Hydroponická farma UrbanioHydroponická farma Urbanio

Pod tímto názvem byl exponát představen na světové výstavě Expo 2021 v Dubaji jako jeden z českých inovativních projektů. Díky řadě pokročilých technologií umožňujících kontrolu a automatizaci funkcí, jako je teplota, vlhkost, osvětlení nebo zavlažování, představuje hydroponická farma Urbanio především revoluční pěstební modul pro vnitřní prostory. Autorem Urbania je společnost GreeenTech, partnerem projektu a dodavatelem technologií je společnost ABB.

Vyspělé technologie ABB, které jsou srdcem farmy Urbanio, zajišťují efektivní řízení hydroponického pěstování. Farma je ovládána řídicím systémem, který uživateli poskytuje komfortní a příjemné rozhraní. Ovládá se jednoduchou a intuitivní formou a je možné ho spravovat i na dálku bez nutnosti osobního příjezdu techniků. Kromě řídicího systému je farma vybavena také kompletním elektrickým ovládáním, které odpovídá za bezpečnost a jištění chodu zařízení, a analytickými sondami pro kontrolu pH a vodivosti, díky nimž dosahuje hydroponie správného poměru živin v kapalné závlaze.