Příběh zemědělství – Praha

Zemědělství jako největší objev

Zemědělství jako největší objev

Zemědělství vděčíme za vznik písma, kalendáře i matematiky, o čemž se můžete přesvědčit v Národním zemědělském muzeu v Praze na Letné. Výstava Největší objev – Fenomén zemědělství ve 100 předmětech připravená k výročí 100 let založení muzea i republiky představuje vzácné i nečekané exponáty, které reprezentují 10 000 let vývoje zemědělství.

Fenomén zemědělství ve 100 předmětech

Víte, jaký je největší objev v lidských dějinách? Srdečně zveme na výstavu, která přiblížuje historii oboru týkající se nás všech. V hlavní výstavní budově v Praze na Letné uvidíte 100 unikátních předmětů ilustrujících cestu zemědělství od pravěku po současnost. Časová linka obsahuje památky nejstarších zemědělců u nás – kultury s lineární keramikou z 6. tisíciletí před Kristem až po antibiotika, drony nebo informace o globální změně klimatu. Objev pravěkých lovců a sběračů, kteří začali pěstovat obilí a chovat zvířata, stojí v základu naší civilizace a díky němu dnes planeta zvládne uživit téměř 7,5 miliardy obyvatel. Zemědělství vděčíme za vznik písma, kalendáře, matematiky, ale i za pokroky moderní vědy. 

Cesta ke kořenům

Výstava je cestou za kořeny naší civilizace. Přestože v zemědělské prvovýrobě dnes pracuje jenom něco přes 1 % obyvatel naší země, jsou tito, díky úzké spolupráci s jinými oblastmi hospodářství, schopni uživit všechny ostatní. Chceme ukázat, že bez zemědělství by náš svět nebyl možný, že je klíčovým fenoménem současnosti a nesporně i budoucnosti. Zemědělství bylo, je a bude strategicky významné.

Výstava mapuje 10 tisíc let existence zemědělství. Každý exponát je zařazen do jedné z deseti kategorií: rostlina, zvíře, materiál, nástroj, bezpečí, škůdce, skladování, zpracování, inovace, kult. Největší důraz autoři kladli na inovace, které zemědělství přineslo lidstvu.

Mezi nejvzácnější exponáty patří Venuše ze Střelic z 5. tisíciletí před Kristem, sumerská klínopisná tabulka anebo 3 500 let starý egyptský chléb nalezený v Dér el-Medíně.

100 let, 100 předmětů

Výstava Největší objev – Fenomén zemědělství ve 100 předmětech se koná ke sto letům existence Národního zemědělského muzea a ke stému výročí založení Československa. Muzeum, u jehož zrodu stáli Antonín Švehla a prof. Josef Kazimour, vzniklo 28. září 1918. 

 

> více na www.fenomenzemedelstvi.cz