Muzeum zemědělské techniky – Čáslav

Sklízecí mlátičky

Sklízecí mlátičky, Národní zemědělské muzeum Čáslav

V otevřeném depozitáři mlátiček vystavujeme ucelenou řadu kombajnů používaných na našem území ve dvacátém století. Najdete zde výrobky osmi světových firem, které u nás tvořily nejpočetnější skupinu strojů při sklizni obilovin.

Vystaveným exponátům dominuje prototyp české sklízecí mlátičky SM-500, vyrobený v roce 1971. Jednalo se o velice pokrokový stroj, jenž v mnohém předčil dosavadní světovou produkci. Jeho sériová výroba se bohužel neuskutečnila a vývoj byl předán do NDR. Kombajn poprvé vyjel na pole 2. července 1971. Unikátní sklízecí mlátička patřila k nejvýkonnějším strojům své doby a množstvím pokrokových řešení byla na vrcholu světové produkce. Sen konstruktérů o sériové výrobě nadčasového stroje ovšem nebyl vyslyšen a projekt upadl v zapomnění. Od roku 1983 je jeden ze tří prototypů SM-500 ve Sbírce Národního zemědělského muzea. Více informací o SM-500 si přečtěte zde nebo se na stroj přijďte podívat osobně.

Mezi exponáty si můžete prohédnout i nakladač píce s kopkovačem NPK-160. Výrobcem byl Agrostroj Prostějov závod Rožmitál, rok výroby 1961. Stroj se skládá ze dvou samostatných celků – nakladače a kopkovače. Nakladač píce s kopkovačem sbírá a nakládá suchou nebo zelenou píci na přívěsný valník nebo je-li připojen kopkovač, sbírá a staví píci do kopek. Nakladač má vpředu oko na připojení za traktor, vzadu uprostřed nápravy je čep pro připojení valníku a na bočních nosnících rámu jsou třmeny pro upevnění neseného kopkovače. Sběrací zařízení tvoří buben s excentry a otočnými prsty. Od sběracího bubnu je píce dopravována šikmým transportérem buď na přívěsný valník nebo do neseného kopkovače. Náhon nakladače je od náhonového hřídele. Kopkovač má ocelovou kostru, nesenou dvěma ocelovými koly. Po připojení k nakladači se kola zvednou a kopkovač je nakladačem nesen. Na kopkovači jsou dvě galerie se zábradlím pro dva dělníky, kteří materiál v kopkovači urovnávají tyčemi, pěchují a po naplnění spouští kopku na zem. Obsah kopkovače je 4,8 m3, průměr a výška kopky 2000 x 2000 mm. Sklizená plocha při kopkování suché píce a výnosu 0,5kg/m2 je 2 ha/hod. Váha stroje je 1070 kg.

Zpřístupněný depozitář Sklízecí mlátičky, NZM Čáslav