Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství – zámek Ohrada

Výstava Lýkožrout smrkový – pohroma lesa

Termín konání: 18. 9. 2019 – 20. 6. 2020

Výstava Lýkožrout smrkový – pohroma lesa, Národní zemědělské muzeum Ohrada

V současné době čelí čeští lesníci rozsáhlé apokalypse našich lesů – sucho oslabilo lesní porosty v hospodářských lesích. Smrkové porosty jsou decimovány lýkožroutem smrkovým a dalšími druhy kůrovců. Lýkožrout smrkový je nejnebezpečnějším škůdcem našich lesů.

Výstava, kterou připravilo Národní zemědělské muzeum na loveckém zámku Ohrada, je zajímavá nejen ukázkami muzejních sbírkových předmětů, které se vztahují k biologii a metodám boje s tímto škůdcem.

Vypráví příběh současnosti i minulosti kůrovcových lesních kalamit na pozadí tří lesnických generací. Zpracovaný přehled historických kalamit, ukázky z odborné literatury a dobové fotografie poučí návštěvníka každého věku o dlouhodobém boji lesníků o zdravé hospodářské lesy.

Kromě výstavních panelů byl na výstavě k různým objektům použit celý jeden napadený strom lýkožroutem smrkovým, a tak je zde možné objevovat škodlivé působení tohoto brouka pod kůrou smrku.

Výstava v Národním zemědělském muzeu na Ohradě vás nenechá v klidu a třeba inspiruje i k účasti na obnově našich lesů, postižených nebývalou pohromou.

 

> poslechněte si reportáž Radiožurnálu z návštěvy výstavy Les pramenů – Příběhy lesů a Lýkožrout smrkový: pohroma lesa ze 14. 10. 2019 

 

 

Výstava Lýkožrout smrkový – pohroma lesa, Národní zemědělské muzeum Ohrada