Příběh zemědělství – Praha

Výstava Více než laboratoř

Termín konání: 27. 9. 2017 – 3. 1. 2018

Výstava Více než laboratoř

Občanská věda aneb Vědec v každém z nás

Výstava mapuje rostoucí počet technických inovací a vědeckých objevů v oblasti věd o živé přírodě a zdraví, které místo profesionálních vědců a techniků realizují obyčejní občané, skupiny pacientů nebo počítačoví fandové – hackeři, kutilové. Občanská věda aneb vědec v každém z nás. Výstava mapuje rostoucí počet technických inovací a vědeckých objevů v oblasti věd o živé přírodě a zdraví, které místo profesionálních vědců a techniků realizují obyčejní občané, skupiny pacientů nebo počítačoví fandové – hackeři, kutilové. 

 

BEYOND THE LAB: DOPROVODNÝ PROGRAM

18. 10. Science Espresso: “Pokusní králíci dělají vědu” (Julie Nováková)
Pokusní králíci začali jako malá komunita sdružená kolem Laboratoře evoluční biologie na PřF UK, ale rozrostla se už na více než deset tisíc členů. Ti se účastní výzkumů a vyplňují dotazníky, ale také mají možnost se do výzkumu zapojit přímo například přes “sirotčí data”.

24. 10. Science Espresso: “Glukometr do kapsy” (Marek Novák)

Nejen zahraniční projekty se zabývají pomocí lidem s diabetem. Český student elektrotechniky se svým týmem XGLU vynalezl zařízení o velikosti kreditní karty, které snadno a rychle změří hladinu cukru v krvi a komunikuje s mobilním telefonem. Za svůj vynález tým získal prestižní cenu Microsoft Imagine Cup a také cenu Wernera von Siemense. Jak jeho glukometr funguje a co dalšího si pro nás chystá?
 
1. 11. Science Espresso: “Chytré ptačí budky” (Markéta Zárybnická)

Součástí péče o životní prostředí je i výzkum zvířat, která v něm žijí. Ten už dávno není jen doménou odborníků. Díky projektu chytrých ptačích budek Markéty Zárybnické z ČZU se do něj mohou zapojit i školy a široká veřejnost. Chcete také vidět, co se děje v ptačích hnízdech kolem vás?

15. 11. Scenario Workshop: Kam kráčí občanská věda a technologie?
ZMĚNA TERMÍNU NA 3. 1. 2018 !!!

Jaká je vaše vize budoucnosti? Srovnejte ji s těmi od předních českých autorů science fiction a diskutujte o tom, kam kráčí věda a technika v rukou vědců i široké veřejnosti!

Pouze pro přihlášené účastníky. Přihlašování zde.

 
29. 11. Science Espresso: “Kdo je kdo v mykologii: Prolínání vědy a umění” (Petr Jan Juračka)

Petr Jan Juračka je biolog, filmař a neortodoxní umělec zároveň. Cestuje po celém světě, poznává i dokumentuje tamní přírodu a nebojí se dívat věcem pod pokličku. Zde představí oscarový krátký film Kdo je kdo v mykologii, na němž se podílel, a ukáže, jak se každý z nás může zapojit do světa vědy i prostřednictvím médií a umění.

13. 12. Science Espresso: “Duševní zdraví 2.0” (Filip Španiel)

Péče o psychické zdraví už není jen doménou lékařských ordinací a moderní technologie ji přenášejí všude, kudy chodíme. Jak mohou mobilní aplikace pomoci psychiatrickým pacientům, zlepšovat kvalitu života a dát více moci i přehledu nad vlastním zdravím do rukou samotným pacientům?
 
3. 1.: Science Espresso: “Za čistší ovzduší u nás” (Jan Hovorka)

Měření čistoty ovzduší je díky novým technologiím snazší než kdy předtím. Důležité je ovšem vytvořit komunitu sdílející a vyhodnocující změřená data. Jen to nám dá dostatečný přehled a šanci kvalitu ovzduší zlepšit i na skutečně lokální úrovni. Právě takový projekt představí jeho autor Jan Hovorka.

Program vždy začíná v 16:30 odpoledne.