Muzeum českého venkova – zámek Kačina

Makačíno – festival zámeckého divadla

Termín konání: 11. 6. 2022 – 12. 6. 2022

Makačíno – festival zámeckého divadla

Máte rádi divadlo, ale nechcete sedět zavření někde v budově? Festival zámeckého divadla MAKAČÍNO je pro Vás to pravé. Makačíno je zkratka pro festival zámeckého divadla malé kačinské divadlo, který se koná na zámku Kačina v sobotu 11. 6. 2022 a v neděli 12. 6. 2022. Jde o divadelní maraton různých dramatických a hudebních žánrů navazujících na tradici klasicistního divadla, které na zámku vybudovala rodina Chotků. Letos se koná 5. ročník.

Vstupenky k zakoupení >>>ZDE<<< nebo na pokladně zámku.

PROGRAM MAKAČÍNA:

Sobota 11. 6. 2022

10:00 Švec Kuba – Divadlo Mrak

14:00 Mikulkovy pohádky – Divadlo Elf

16:00 How things go 

 

Neděle 12. 6. 2022

10:00 O zajíčkovi, který byl rád na světě – divadlo Volfi

14:00 Irská rybka – divadlo Volfi

15:30 Princezna na ocet – divadlo Indigo

Divadýlko Mrak

je loutko-činoherní soubor, který hraje pohádky pro děti už od roku 1994. Jejich inscenace vznikají na základě klasických motivů a známých lidových pohádek. Divadýlko Mrak hraje výhradně autorská představení. Zakládajícími členy souboru jsou Yvonna Kršková a Josef Melena. Každé představení připravují s radostí, láskou a troufalou ideou, že své diváky alespoň na chvilku vyvedou z reality do kouzelného světa pohádky, čar a pohody.

O ševci Kubovi

Kuba má doma hodnou ženu Andulku, žijí spolu spokojeně, jen kdyby Andulka trošku víc přemýšlela. Všechny své činy myslí dobře, ale nedomýšlí své skutky a vždy způsobí tragédii. Situace, kterými obě postavy procházejí, Kubu přivádějí k zoufalství, Andulku k fňukání a diváky k jemnému napětí, které vystřídá příjemné pobavení. Pohádka je zasazena do barevných, variabilních kulis a navíc bohatých kostýmů.

Napsala: Yvonna Kršková

Délka představení: cca 50 minut

Vstupné: 50 Kč

Pražské zájezdové divadlo Elf

je volné sdružení profesionálních umělců založené v roce 1986 režisérem a pedagogem Janem Prokešem. Soubor od konce roku 2015 vede Michal Hnátek. Divadlo nemá svou stálou scénu. Pro děti pohádkového věku hrají výpravné inscenace plné zpěvu, tance, divadelních kouzel a poctivého loutkářského řemesla. V každé pohádce používají jiný typ loutek v kombinaci s činohrou.

Mikulkovy pohádky

Pět pohádek Aloise Mikulky. Inscenace nemá přesnou diváckou adresu, jde o rodinné představení vhodné pro diváky každého věku. Mikulkovy pohádky jsou vlastně malé básně v próze. Proto je v inscenaci zachováno co nejvíce původního textu literárních předloh. Vzniká zvláštní napětí mezi slovem a obrazem, což je východiskem mnoha komických situací. Zdánlivě jednoduchá výprava je náznakem školní třídy. Katedra na stupínku se před každou pohádkou překvapivě promění, aby sloužila kouzelnému světu Mikulkova vyprávění a rozvíjela dětskou fantazii. V první pohádce O KVÍČALE A ŽELVIČCE zachrání dvě nerozlučné kamarádky maličkou planetku před invazí žížal. Druhá pohádka vypráví pravdivý příběh o tom, JAK TO CHODÍVÁ V PRALESE. Třetí pohádka se jmenuje HASTRMANÍ PRINCEZNIČKA. Detektiv Leo Pinkalinka se svou stopovací rosničkou dopadnou kradačského kočičáka! Čtvrtá pohádka O SMUTNÉM TYGROVI je oslavou přátelství a fantazie. Pátá pohádka je snovým příběhem O RYBÁŘI, KTERÝ NIKDY NIC NECHYTIL. Zavede nás do bublajících mořských hlubin.

Hrají: Michal Hnátek a Petra Mošovská

Scénář a režie: Jan Prokeš, výprava a loutky: Zdeněk Hajduch

Délka představení: cca 50 minut

Vstupné: 50 Kč

How things go

Inscenace mladé autorské dvojice Felixe Baumanna (DE) a Seana Hendersona (US/CH) spojující tanec, fyzické a vizuální divadlo s cirkusem. Představení je mimo jiné inspirováno filmem The Way things Go (1987), uměleckým filmem švýcarské umělecké dvojice Peter Fischli a David Weiss, který dokumntuje dlouhý kauzální řetězec složený z každodenních předmětů. V How things go se dva kluci snaží postavit něco, co je pro jejich život pozoruhodné. Na cestě jejich setkání s předměty způsobí řetězec reakci, kde se selhání vtělí do architektury jejich plánu. Ale aniž by se vzdali a udrželi si smysl pro humor, válí se dál, tvrdohlaví jako kámen padající do vody.

Scénář a režie: Felix Baumann, Sean Henderson

Hudba: Jakub Šťourač

Délka představení: cca 45 minut

Vstupné: 50 Kč

Divadlo Volfi

je divadlo pro děti i jejich rodiče. Založila ho v roce 2012 Lenka Volfová, která působila 15 sezon v angažmá v Divadle Minor a v současnosti žije i tvoří autorské divadlo na Vysočině a v Praze. S divadlem spolupracují hudebník Slávek Brabec a výtvarnice Barbora Hudečková-Herchlová.

O zajíčkovi, který byl rád na světě

Muzikálek pro nejmenší děti od 2 let. Pohádka je o tom, kdo je nejlepší kamarád.

Délka představení: cca 30 – 40 minut

Vstupné: 50 Kč

Divadlo Volfi

Irská rybka

Kolik přání potřebujeme ke štěstí? A jak se pozná opravdová láska? Příběh pro celou rodinu o tom, že pravý poklad se často skrývá tam, kde ho vůbec nehledáme. Na motivy klasické pohádky. Na břehu moře v malé chatrči žil rybář se svou ženou. Měli se rádi a byli chudí. Jednoho dne rybář chytil malou tajemnou rybku. Co všechno způsobila, vypráví pohádka Irská rybka. Příběh je pro všechny, kteří rádi naslouchají. Bude legrace a diváci si mohou i zazpívat. Pohádka je určena pro děti od 3 let.

Scénář: Lenka Volfová

Délka představení: 40 minut

Vstupné: 50 Kč

Indigo Company

Divadelní společnost Indigo Company je stálým hostem Divadla pod Palmovkou a svoje působení rozvíjí i na další scéně – Komorní Fidlovačce. Indigo Company je nezávislá divadelní a umělecká společnost, která zahájila činnost v roce 2013. Zakladatelky společnosti jsou herečky Jana Trojanová a Lilian S. Fischerová. Indigo company se zabývá produkcí vlastních divadelních projektů a jejich uváděním po celé České republice.

Princezna na ocet

Původní česká pohádka s odvážnými dívkami, veselými čerty a spoustou písniček. Princezna Josefínka je třináctá dcera pana krále. Ta, na kterou nezbyl vůbec žádný ženich a měla zůstat sama na ocet. Jenže Josefína to tak nenechá. Dobrodružný příběh potěší a rozesměje děti i dospělé. Když totiž něco vypráví babička, tak je to vždy zážitek, natož když jde o babičku čertovskou. V pohádce režisérsky debitoval mladý talentovaný herec Ondřej Rychlý.

Autor: Jana Ozoráková

Režie: Ondřej Rychlý

Hrají: Jana Trojanová, Lilian Fischerová, Ondřej Dvořák/Viktor Zavadil

Délka představení: 40 minut

Vstupné: 50 Kč

Během soboty a neděle budou pro děti připraveny tematické dílničky.

Pro návštěvníky akcí bude ve vybraných hodinách otevřen zámecký skleník.

Na venkovní představení je možné si přinést vlastní piknikovou deku. Při nepřízni počasí budou představení a komentované procházky/přednášky přesunuty do vnitřních prostor.

 


On-line rezervace


Fotoalbum