Muzeum českého venkova – zámek Kačina

Velikonoční tvoření na Kačině

Termín konání: 18. 4. 2019 – 19. 4. 2019

Velikonoční tvoření na Kačině

Muzeum českého venkova a Eduhrátky Vás srdečně zvou na Muzejní školu řemesel. Tvoření je určené pro rodiče a prarodiče s dětmi. Zúčastníte se komentované prohlídky výstavy a ve výtvarné dílně si vytvoříte dekoraci na Velikonoce.  Dopoledne od 9:30 hod. malování voskových kraslic a odpoledne od. 13:00 hod. zvykoslovné pečení.
 Na workshopy je nutné se objednat.

Malování kraslic

Už od pradávných dob bylo vejce symbol zrození a života. Zdobení skořápek vajec lze vystopovat až do pravěku. Věřilo se v magickou moc vajec a k jejímu posílení se pomalovávala různými magickými ornamenty. Magie postupně vymizela, zůstaly jen ornamenty převážně abstraktní nebo rostlinné motivy symbolizující přírodu probouzející se k životu. Proto Eduhrátky ve spolupráci s NZM na Kačině připravili pro velikonoční prázdniny řemeslnou dílnu pro rodiče nebo i prarodiče s dětmi, kde si společně si vyzkoušíme lidovou techniku malování reliéfních kraslic. Společně se naučíme vytvořit původní kraslicové vzory – slunko, hřebíček, hrozen atd. Vyzkoušíme si, jak se dělá vajíčku obora z vlaštovek nebo vějířků. Součástí dílny bude i komentovaná prohlídka velikonoční výstavy. Obdivovat budeme české i moravské kraslice, různé druhy pomlázek, vyzkoušíme zvuk velikonočních hrkaček a povíme si, k čemu malérečka potřebovala verpánek a jak náročné bylo pro děvčata připravit koledu.

Cena: 100,- Kč/dospělý, 50,-Kč/dítě

Pomůcky: krabička na výrobky

Do poznámky v přihlášce uvádějte počet míst.

Minimální počet účastníků je 10 osob, max. je 25 osob.

Přihláška: ZDE

Zvykoslovné pečení

Obřadní pečivo doprovázelo o kolébky do hrobu a mělo významnou roli při rodinných a obřadních zvycích. I jarní období máme dodnes spojené se zvykoslovným pečením. Většina z nás si upeče ( nebo i koupí) mazanec nebo piškotového beránka. Ale naše babičky na Zelený čtvrtek dokázaly upéct z kynutého těsta mnohem více druhů obřadního pečiva. Pro připomenutí zvykoslovných tvarů pečiva Eduhrátky ve spolupráci s NZM na Kačině připravili pro velikonoční prázdniny   řemeslnou dílnu pro rodiče nebo i prarodiče s dětmi. V pekařské dílničce se naučíme vytvořit a péct základní tvary jidášů a kynutých ptáčků. Než nám vykyne těsto, tak společně projdeme mlynářsko – pekařskou expozici. Nakoukneme do mlýnice, vyzkoušíme si, jak těžké bylo mletí obilí i jak se sázel chleba do pece. Povídat si budeme nejen o životě ve mlýně, ale jak vypadala calta, proč jidáše mají zatočený tvar a kde se dá najít koleda od skřivánka.

Cena: 100,- Kč/ dospělý, 50,- Kč/dítě

Pomůcky: krabička na výrobky  a zástěra

Do poznámky v přihlášce uvádějte počet míst.

Minimální počet účastníků je 10 osob, max. je 25 osob.

Přihláška: ZDE