Muzeum českého venkova – zámek Kačina

Výtvarná soutěž pro děti – A co když tu je?

Termín konání: 1. 6. 2021 – 31. 8. 2021

Výtvarná soutěž pro děti – A co když tu je?

Ať žijí duchové! Zapojte se do naší nové soutěže "A co když tu je?" a vyhrajte speciální prohlídku zámeckých zákoutí s pohádkovou bytostí.

V kačinských lesích se vzduchem prohání duch s duchem! Duch Karla Rudolfa Chotka (1832–1894) tu řádí více jak sto let v podobě hejkala. Za jasné úplňkové noci ho uslyšíme hlasitě bědovat v okolí umělé jeskyně. Hledá tady svou ztracenou papuči a ne a ne ji najít. Víte, jak takový hejkal vypadá?

Hejkal většinou běhá po lese, má podobu muže porostlého srstí či mechem, na hlavě má kytici kapradin. Pokud člověk na hejkalovo volání odpoví, skočí mu hejkal na záda a honí ho po lese a může ho i roztrhat. Hejkalové také chytají dívky, které si berou za ženy. S oblibou děsí poutníky naší svatojakubské cesty a svádí je z cesty. 

Obrana proti hejkalům je poměrně jednoduchá, stačí obrátit kapsy naruby, přezout se nebo jim dát kousek chleba.

Výzva pro Vás!

Namalujte nebo vyrobte s dětmi kačinského hejkala, vyfoťte a pošlete nám fotografii, jméno a věk autora obrázku do zprávy na facebooku @kacinazamekamuzeum nebo na e-mail  info.kacina@nzm.cz.

Vybereme nejoriginálnější obrázky a oceníme je speciální prohlídkou zámeckých zákoutí s pohádkovou bytostí. Své obrázky posílejte do konce srpna spolu s kontaktním e-mailem, na který Vás v případě výhry budeme kontaktovat. Zaslané obrázky budeme postupně zveřejňovat (s křestním jménem autora a věkem). Výherce zveřejníme v průběhu září.