Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství – zámek Ohrada

Muzejní noc – výročí muzea

Termín konání: 27. 5. 2022, 17:00–20:30

Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství na zámku Ohrada

Zážitková výstava, ukázky modelů parních strojů, přednášky, komentované prohlídky i soutěž o vzlet horkovzdušným balonem – to vše vás čeká na letošní Muzejní noci na zámku Ohrada. Národní zemědělské muzeum Ohrada, jedno z nejstarších oborových muzeí v Evropě, slaví 180 let od otevření veřejnosti. Kromě Jubilejní výstavy připravuje muzeum také srpnový Týden oslav výročí muzea. Oslavy budou zahájeny Muzejní nocí v pátek 27. května od 17 hodin

Muzejní noc na zámku Ohrada se letos ponese v duchu oslav 180 let zahájení činnosti místního muzea. V 17 hodin ji otevře přednáška historika Jana Ivanegy, který zpracoval stěžejní monografie o Hluboké a také o zámku Ohrada. Jeho zájmem je barokní architektura a kultura jižních Čech. Zájemce čekají zajímavosti z historie zámku v krásném prostředí Hodovního sálu.

Kurátoři muzea připravili komentovanou prohlídku a krátké vyprávění příběhů nejzajímavějších sbírkových předmětů z historických i novodobých sbírek muzea.

V 18 hodin bude slavnostně otevřena miniexpozice o jediném exponátu – kompletním kosterním skeletu zubřice, který se muzeu podařilo získat do podsbírky Zoologie.

Následovat bude přednáška Františka Špatného, bratra Václava Špatného, který byl iniciátorem a prvním správcem muzea, spojená se čtením ukázek z pěti ročníků časopisu Zábavy myslivecké. Špatný do časopisu přispěl příběhy o ochočené ohradské vydře či o preparaci poslední medvědice vystavené v muzeu.

U příležitosti Muzejní noci se otevírá také oblíbená výstava LES pramenů. Vypravěči provedou návštěvníky všemi tajuplnými zákoutími. Na konci cesty výstavou pak na všechny kreativce čeká nová tvůrčí stěna pro psaní i kreslení.

Stroje na schwarzenberském velkostatku, například modely parní pily a dalších strojů z 19. století, návštěvníkům představí možná sám Václav Špatný, dobrý duch ohradského muzea.

Pro malé i velké je připraven muzejní kvíz o zajímavé ceny.

Třicítka výherců muzejního kvízu, kteří se budou losovat až v samém závěru programu, získá, pokud počasí dovolí, možnost prožít vzlet upoutaného balonu nad budovu muzea, a nahlédnout tak na muzejní areál z čapí perspektivy. A proč zrovna z čapí? Protože jako každý rok jsou pravidelnými účastníky Muzejní noci na Ohradě také čápi na hnízdě, které lze pozorovat dalekohledem z nádvoří muzea.

Festival muzejních nocí v Národním zemědělském muzeu probíhá pod záštitou ministra zemědělství Zděňka Nekuly.

Muzejní noc – výročí muzea